| MudaHeg a întrebat:

Ce vreți să faceți în viață? Aveți un scop la care vreți să ajungeți? Am auzit mulți oameni care spuneam că scopul sunt bani. Mi se pare o prostie, banii sunt doar mijloace prin care poți ajunge la scopul dorit. Părerea mea. Ce vise aveți? Ce vreți să deveniți?

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu îmi fac planuri atât de îndepărtate, aștept să mă poarte viața. până acolo, profit de oportunitățile care mi se oferă și încerc să folosesc timpul cât mai util ori cât mai plăcut

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca banii sunt mijlocul prin care ajungi la scopul dorit e clar ca prima data trebuie sa faci bani...

| Ineys a răspuns:

Scopul e sa ai o viata buna si banii te ajut sa atingi acel scop.

| Eireann a răspuns:

As vrea sa primim aprobare si fonduri pentru un proiect de cercetare. As vrea ca proiectul sa dea rezultat. As vrea ca rezultatul sa fie folositor si folosit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aș vrea să devin procuror, judecător sau polițist (da, scriu la genul masculin căci așa se zice corect) căci îmi place ordinea și disciplina și să fac dreptate celor asupriți și să le dau pedepse dure răufăcătorilor.

| siriusblack98 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau sa te dezamagesc dar scopul tau va fi acela de a proteja mafiotii si raufacatorii indiferent ca vrei sau nu vrei. O sa dai in schimb pedepse minime hotilor marunti/gainarilor fara bani si pile. Bun venit in Romania!

| IgnatVictor a răspuns (pentru siriusblack98):

Când eram în clasa a zecea voiam să mă fac procuror. Și cineva mi-a spus același lucru. Lucrul ăsta m-a enervat cumplit, pentru că scopul meu de atunci era să lucrez împotriva lichelelor de mafioți. Ei bine, n-am făcu mare lucru după aceea.
După un an, mi-am schimbat dorința de viitor și nici la Drept nu vreau să mă mai duc. Nu neapărat din pricina acestei afirmații, ci pentru că mi-am dat seama că o astfel de slujbă nu este de mine.

| siriusblack98 a răspuns (pentru IgnatVictor):

Tine minte ce iti zic eu, in Romania ca sa faci dreptate trebuie sa lucrezi pe langa lege si sa n-ai insigna. De ce crezi ca la noi este tara hotilor si a infractorilor?! Pentru ca cei corecti nu-s lasati in functii nici la cel mai jos nivel. Justitiarii sunt eliminati si lichidati fie la propriu fie la figurat din acest sistem.

| anonim_4396 a răspuns (pentru siriusblack98):

Niciodată n-o să protejez scursori ca alea!
Mai bine îi demasc pe toți dintr-o dată apoi fug într-o altă țară și mi se pierde urma decât să acopăr leprele societății care-s ăia.

| siriusblack98 a răspuns (pentru anonim_4396):

E usor sa zici asta. In momentul in care ajungi la pozitia de judecator, te mai gandesti si la cei de langa tine care raman in urma.

| Michaeel a răspuns:

Ma gândeam sa devin profesor...Este job-ul pe care il consider ideal pentru mine dar părintii nu ma susțin. Tata este în armata și vrea sa urmez aceeasi cariera ca a sa.In fine, rămâne de văzut,''visul '' sau scopul meu as putea zice ca este sa imi formez o familie si sa ajung un om la casa lui, implinit, cu un servici stabil si bine platit încât sa le asigur copiilor meu un trai cat se poate de bun si sa ma bucur de viata happy

| irina200000000 a răspuns (pentru Michaeel):

Urmează-ți visele și nu te împiedica de părerea altor oameni?