| cristinamnt a întrebat:

Cei care sunteți la stiinte ale naturii la profil, îmi puteți spune și mie daca profesorii te iau de la 0 cu fizica, chimia și biologia? Sau se așteaptă sa știi tu tot din gimnaziu?
La voi cum a fost? Ati ajuns în clasa a 9-a fiind foarte buni din gimnaziu?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei să începi de la formule și unități de măsură?

Eu făceam​ chimie de performanță în generală, la fizică mai bâjbâiam, iar la bio toceam.

Dar în liceu se reiau definiții și formule.

| cristinamnt explică (pentru anonim_4396):

Nu,nici chiar asa

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristinamnt):

Să nu-ți faci griji pentru fizică și chimie, că la biologie e materie nouă.
Poate doar puțin la chimie, dar la restul chiar nu ai de ce să te stresezi.

| GoldandSilver a răspuns:

Nu trebuie sa te stresezi, o sa se reia materia in clasa a 9-a si a 10-a doar ca la un nivel mai ridicat. Mult spor!

| 6Anonim9 a răspuns:

Da, se fac lectii cu totul diferite fata de gimnaziu. La chimie trebuie sa stii macar simbolurile din tabel. Mai departe va preda profesoara ceva nou. Cat despre bio si fizica, nu, nu ai nevoie de nimic. N-au nicio legatura lectiile din generala cu ce faci aici.

| cristinamnt explică (pentru 6Anonim9):

Multimesc mult! Trec a 8-a și am cam început sa ma îngrijorez ca nu știu la ce profil sa dau.Și ma gândeam mai demult la stiinte și acum mi se pare cea mai potrivita alegere.Dar parca mi-e frica (,)ca nu o sa ma descurc la biologie ca noi avem un prof care ne pune sa învățăm mecanic, nu ne arata pe planșe sau chestii la anatomie.Și da...mi-e puțin frica