| Dolce1234 a întrebat:

Saluuu! happy
Am nevoie de un sfat. sad
De un an jumate locuiesc in Spania cu familia mea. Cand am plecat din Romania eram foarte fericita ca o sa traiesc o noua viata.,dar nu a fost asa. Acolo e minunat,doar ca la scoala copii se cunosc de mult timp,sunt toti prieteni intre ei. Eu m-am imprietenit cu ei, dar din clasa aia doar cu 2 fete pot sa zic ca ma inteleg bine. Majoritatea timpului il petrec acasa pe internet. Nu prea ies afara pentru ca nu prea am cu cine. Cum am zis mai sus, ei sunt toti uniti intre ei.
Acum o saptamana am venit in Romania in vizita. Cum am ajuns m-am intalnit cu toti prietenii cu care am copilarit. Imi era dor de ei :3 M-am saturat sa stau mereu in casa, sa nu am cu cine sa ies. Imi este dor de Romania.De prietenii mei, de tot.
Sunt in clasa a 7.
Miercuri plec in Spania. M-am decis sa vorbesc cu familia si sa le zis ca m-am saturat sa stau acolo,imi vreau prietenii mei.
M-am decis sa vin la vara si sa raman de tot.
Faza e ca nu prea am petrecut mult timp cu familia, ei muncind in Spania eu am stat cu bunica, si cum am zis acum 1 una jumate m-am mutat cu ei.
Intrebarea este:
Sa le zic ca vreau sa ma mut in Romania?
Cum este clasa a 8 in Romania?
Nu stiu ce sa fac sad
Multumesc pentru timpul acordathappy
Fundaa la cel mai bun raspuns :*
*Scuze categoriia* Am nevoie urgent de un raspuns!happy

9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Te inteleg pana la un punct, dar tu nu gandesti ca prietenii nu iti baga nimic in traista, asa ca, parintii tai au optat pentru un trai mai bun, atat pentru familie cat si pentru viitorul tau, fii sociabila, incearca sa te imprietenesti cu colegii tai, roaga acele fete cu care te intelegi sa iti faca cunostinta cu majoritatea colegilor si sa te integreze in grupul lor.
Mai tarziu vei vedea ca norocul o sa iti surada si v ei avea alte sanse decat in tara ta.
Eu zic sa te gandesti bine si sa alegi varianta corecta de a ramane alaturi de familie.
O zi frumoasa sa aihappy

| mgtow a răspuns:

Fiind minora ei pot decide daca te vor lua inapoi sau nu, macar in Spania scoala e mult mai usoara apoi dupa ce termini studiile vei avea un salariu pe masura, in tara nu rezolvi nimic cu viitorul tau.

| neutrino a răspuns:

Viitorul tau este langa familie, la noi stii foarte bine ca totul este mai greu, inclusiv scoala.

| Radu284 a răspuns:

Pai cred ca e o idee buna sa te intorci in tara, unde ai prietenii. Si te poti intoarce in Spania dupa ce iti termini scoala.

| greyhound a răspuns:

Am 2 verisoare in Spania. Una a plecat din Ro cand era intr-a 8a iar cealalta cand era in a 5a. Ambele au o gramada de prietene, cu care se inteleg de minune din ce am vazut.
Mai lasa sa treaca timpul si fii mai sociabila ca nu pot sa-mi dau seama cum nu prea ti-ai facut prieteni cand spaniolii sunt enervant de sociabili si prietenosi.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Astfel de decizii sunt personale şi doar tu poţi înţelege probabil ce este cel mai bine să faci.

Indiferent de ce decizie vei lua vreau să-ţi sugerez un articol care te poate ajuta să legi mai uşor prietenii. Îl găseşti aici: http://www.jw.org/......guratatea/

Îţi doresc succes şi sper că situaţia se va înbunătăţi cât mai repede.

Cele bune!

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, daca vrei sa te muti aici, este posibil sa repeti macar clasa a 7-a din nou, deoarece acolo nu se invata ca aici. La noi este mai mare severitate in invatamant. Da poti spune parintilor tai, si vezi ce sfat iti dau si ei.

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Mda.
Daca ai posibilitatea pleaca din tara asta cat mai poti.
Ideea e ca in viata trebuie sa mai si pierzi.
In cazul asta prieteni, amintiri, locuri, tot.
E dureros.Probabil iti vine sa plangi uneori(cred).
Trebuie sa te integrezi acolo unde vei pleca.
Asta e viata.Fii puternica.

| cristinagabi a răspuns:

Parerea mea este ca prietenii acum ii ai maine nu-i mai ai..in plus cand te vei duce la liceu este foarte posibil sa o iei pe drumuri diferite fata de ei.Iti poti face prieteni si in Spania, ai putina rabdare..plus ca este o sansa pentru tine sa locuiesti intr-o tara straina.te va ajuta sa te dezvolti altfel, sa cunosti alte lucruri..eu zic sa ramai langa familie.iti vei face si prieteni.Romania nu cred ca iti va face un viitor mai bun si nici prietenii de aici..dk iei vreo decizie please anunta-nehappy be happywinking