| H0lz a întrebat:

Cine imi da niste exercitii de slabit? cu video si eficiente :-s Pentru acasa. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Atunci fa exercitii pentru slabit, care ard calorii ca lumea si declanseaza arderile, nu exercitii pentru masa musculara ( cum ar fi abdomene ).

Baga asa :

- 3-4 sedinte pe saptamana de cate 1 ora de cardio ( alergat, inot, stepper, etc. )

- o alimentatie corecta, in care sa ai cam 1500-1700 kcal / zi, in mai multe mese dese si mici ( ultima cu 2 ore inainte de culcare ), orienteaza-te spre proteine ( piept de pui, curcan, peste, lactate, etc. ), consuma alimentele a.i. sa aiba cat mai putine calorii ( pieptul de pui doar la abur, fiert sau pe gratar, etc. ), carbohidrati doar dimineata si inainte de antrenament ( cartofi, orez, quinoa, etc., evident ca tot fierti sau copti, in niciun caz prajeli ), dupa antrenament consuma salate ca garnitura la pieptul de pui sau peste sau carne de vita slaba.

7 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Flotari si abdomene, plus alergare dimineata.
Flotarile sunt simple, oricine stie sa le faca, si faci cate poti, in functie de sex(baiat sau fata nu te gandii la prostii).
Abdomenele se pot face in diferite feluri dar iti dau un video care pe mine m-a ajutat destul de mult: http://www.youtube.com/......ttp?/watch

Si alergare, dimineata sau seara, in parc, pe strada, oriunde, doar sa alergi vreo 5-10 minute fara sa te opresti, in fiecare zi, si de la 5-10 minute poti trece la mai mult daca poti;)
Cam astea sunt exercitiile care m-au ajutat pe mine sa slabesc, fara greutati, diete sau aparate;)

| H0lz explică (pentru MenInShadow):

Sincer eu fac cam 250-300 de abdomene pe seara. Nu e bine?

| MenInShadow a răspuns (pentru H0lz):

Ba e bine, dar atata timp cat le faci mereu 250-300 nu o sa faci muschi, pentru ca musculatura se obisnuieste cu alea 250-300 de flotari, si nu mai au efect.
Pe mine m-au ajutat exercitiile din video, pentru ca iti arata cum sa le faci, si iti si spune "Nu-ti numara exercitiile, fa cat poti, pana obosesti.", asa slabesti si faci muschi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru H0lz):

E bine ca sa-ti fortezi coloana in zona lombara, sa te supra-antrenezi si sa te ajute foarte putin in scopul tau.

Abdomenul se lucreaza de maxim 2 ori pe saptamana. Si nu poti sa pui muschi si sa slabesti in acelasi timp, hotaraste-te ce e mai important pentru tine acum.

| H0lz explică (pentru Cosmin86):

Vreau sa slabesc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MenInShadow):

"asa slabesti si faci muschi", ce bine era sa le poti face pe amandoua happy

din pacate nu poti in acelasi timp. ai doar iluzia ca ai muschii mai ca lumea, pentru ca ii definesti ( arzi grasimea care ii acopera ), dar masa musculara ramane fix la fel, chiar pierzi o parte din ea cand slabesti.

| Cosmin86 a răspuns (pentru H0lz):

Atunci fa exercitii pentru slabit, care ard calorii ca lumea si declanseaza arderile, nu exercitii pentru masa musculara ( cum ar fi abdomene ).

Baga asa :

- 3-4 sedinte pe saptamana de cate 1 ora de cardio ( alergat, inot, stepper, etc. )

- o alimentatie corecta, in care sa ai cam 1500-1700 kcal / zi, in mai multe mese dese si mici ( ultima cu 2 ore inainte de culcare ), orienteaza-te spre proteine ( piept de pui, curcan, peste, lactate, etc. ), consuma alimentele a.i. sa aiba cat mai putine calorii ( pieptul de pui doar la abur, fiert sau pe gratar, etc. ), carbohidrati doar dimineata si inainte de antrenament ( cartofi, orez, quinoa, etc., evident ca tot fierti sau copti, in niciun caz prajeli ), dupa antrenament consuma salate ca garnitura la pieptul de pui sau peste sau carne de vita slaba.