| Style10000 a întrebat:

Cine slabesc mai repede barbatii sau femeile si de ce?big grin

1 răspuns:
| teiube a răspuns:

Stiai ca barbatii slabesc mai repede? Fura Desi nu este tocmai placut de stiut, barbatii slabesc mai repede decat femeile si cu un efort mult mai mic, arata statisticile din intreaga lume.

Conform Yahoo Health, strategiile lor nu sunt chiar complicate si pot fi eficiente si in cazul femeilor.

1. Consuma alimente mai putin procesate

De regula, barbatii nu sunt preocupati sa gaseasca produse etichetate ca fiind cu putine calorii sau dietetice. Ei prefera alimentele integrale, iar acest lucru ii ajuta, deoarece ofera astfel mai multi nutrienti organismului si evita grasimile saturate, care sunt nesanatoase.

2. Se concentreaza asupra unui singur lucru

Cei mai multi barbati isi propun un singur scop pentru o anumita perioada. Spre exemplu, daca vor sa slabeasca, un timp se axeaza doar pe renuntarea la bere. Femeile, in schimb, au tendinta de a face multe schimbari in acelasi timp, ceea ce solicita destul de mult organismul, uneori intr-atat incat il expun mai mult la esec.

Spre exemplu, ele vor taia si din carbohidrati, vor renunta si la alcool, vor incerca sa gateasca mai sanatos (fara prajeli) si sa faca exercitii fizice incepand din aceeasi zi, ceea ce poate fi epuizant.

De aceea, cel mai bine este ca, o perioada de cateva saptamani, sa te concentrezi asupra unui singur obiectiv si abia dupa ce ai reusit sa il atingi, si deci sa renunti la un obicei nesanatos, sa te straduiesti sa treci la celelalte.

cateva dintre secretele lor 3. Fac mai multe exercitii de forta

Antrenamentul de forta, care este practicat doar de aproximativ 17% din femei, determina o crestere a ratei metabolismului atat in timp ce lucrezi, cat si dupa ce ai terminat exercitiile, deoarece ajuta la construirea masei musculare care mentine in timp arderile la un nivel mai ridicat.

Acesta este atat de eficient incat poti trece antrenamentul cardio pe planul doi, adica sa faci cam 60% exercitii de forta si cam 40% exercitii aerobice.

4. Nu analizeaza prea mult

Multi barbati incep un program de exercitii fara sa planuiasca si sa analizeze prea mult. In schimb, cele mai multe dintre femei pun o multime de intrebari si se gandesc exagerat de mult la unele lucruri, ceea ce le poate face sa amane inceputul, care este cel mai greu.

5. Se bucura de victorii mici

Barbatii acorda mai mult credit unor victorii mici, in timp ce femeile au tendinta de a fi mai aspre cu ele si de a se descuraja daca nu observa rezultate foarte repede, ceea ce este o strategie gresita din fasa.

Chiar daca nu vezi ca ai slabit dupa doar cateva zile, faptul ca ai facut niste schimbari in stilul de viata te va duce la un moment dat catre ceea ce iti doresti, numai sa ai rabdare.

6. Au mai putine complexe

Barbatii isi fac mai putine griji legat de felul cum arata si la fel ar trebui sa procedeze si femeile. Incearca sa te gandesti ca va veni si ziua in care vei fi mai slaba, lucru care te poate ajuta sa ignori mai mult complexele.

7. Nu obisnuiesc sa manance pe fond emotional

Multi dintre barbati mananca doar cand apare senzatia de foame, nu si din cauza plictiselii, a stresului sau a unor probleme, asa cum fac multe femei. In plus, atunci cand isi permit sa consume ceva gustos, cum ar fi o pizza, nu se simt atat de vinovati cum se simt femeile, ceea ce este un lucru bun cata vreme acel ceva este mancat doar ocazional.