| Nameless a întrebat:

Considerati ca sunteti dependenti de ceva ( un anumit lucru : mancare, calculator, o stare etc)?
Daca da, cum se manifesta aceasta dependenta? Va creeaza anumite stari?

1 răspuns:
| AdrianBica a răspuns:

1. situatia de a fi dependent; stare, raport de subordonare.
2. (mat.) faptul cã diferitelor valori ale unei variabile le corespund anumite valori ale altei variabile.
3. (pl.) ansamblu de dispozitive mecanice, electrice sau electromagnetice prin care se realizeazã efectuarea unor operatii de înzãvorâre pe liniile de cale feratã.
o ~a drumului = ansamblul lucrãrilor si al instalatiilor accesorii ale unui drum.
4. (med.) stare de intoxicatie cronicã rezultând din absorbtia repetatã a unui drog sau medicament si care se manifestã prin nevoia de a continua aceastã absorbtie.
Astea is despre dependet...
Si dupa parerea mea:
5. Dependenta iti creeaza o gandire obsesiva asupra a ceea ce esti dependent. Mancare, tigari, etc...