| ylakiztenurb a întrebat:

Credeti in farmece? ati avut de a face cu ele?

18 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Nu si nu exista asa ceva.

| MarianWLF a răspuns:

Cred, si ele exista, dar pretul pentru a putea folosii farmece e mult prea scump, si nu ma refer la bani.
Cine nu crede in farmece sa consulte Biblia, acolo vorbeste de ele, dar printre randurile care spun despre farmece e si o fraza care spune ca nu avem voie sa facem asa ceva, pentru ca farmec=blestem. Numai Dumnezeu poate blestema, noi nu avem dreptul sa facem asta, cu toate ca putem, dar pedeapsa pentru folosirea lor va fi mare.

| ylakiztenurb explică (pentru MarianWLF):

Cunosc cateva cazuri cu oameni care au facut farmece si nu au patit nimic

| Cσcσ a răspuns (pentru ylakiztenurb):

Faptul ca si-au vandut sufletele diavolului este nimic?
OK, am devenit ciudata! laughing

| MarianWLF a răspuns (pentru ylakiztenurb):

Vad ca te pasioneaza dar nu cunosti prea multe.
Nu vorbesc despre ce patesti acum, e vorba de ce te asteapta dupa moarte, ce ii asteapta pe toti practicanti de vraji si magie neagra.

| ylakiztenurb explică (pentru MarianWLF):

E doar curiozitate in legatura cu farmecele

| MarianWLF a răspuns (pentru ylakiztenurb):

Multe se intampla, putini le cred, mai mult de atat nu voi detalia.

| ylakiztenurb explică (pentru MarianWLF):

De ce? scriemi in privat daca vrei

| MarianWLF a răspuns (pentru ylakiztenurb):

Nu pot sa spun mai multe, mai bine nu ma bagam in subiectul asta.
Daca te pasioneaza asta atat iti spun, schimba-ti pasiunea si stai departe de asa ceva.

| Doub a răspuns:

Da, cred.
Eu nu am avut, dar mi s-au povestit o groază de chestii.

| ylakiztenurb explică (pentru Doub):

Ce ti sa povestit?

| Sociopat a răspuns:

Mi-a descantat o tiganca cocoselul cand eram mic. Acum e mare si frumos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.
da.

| Cσcσ a răspuns:

Eu nu cred, dar cunosc persoane care cred in tampenii de-astea.

| ylakiztenurb explică (pentru Cσcσ):

Cunosti persoane care se ocupa cu asa ceva?

| Cσcσ a răspuns (pentru ylakiztenurb):

Nu, dar am auzit si eu povesti. Povesti de la prietenii mei. Cand ne plictisim, vorbim despre paranormal. big grin

| KateMiddleton a răspuns:

Nu.Iti dau un exemplu care sigur te ca face si pe tine sa nu crezi.
Sa luam oamenii care la sigur au multi hateri(genu Obama, Putin).
Daca farmecele chiar ar exista, cineva le-ar putea face o vraja ca ei sa fie bolnavi, invalizi, pina la morti.
Dar ei sunt sanatosi si gata de munca.
Bafta!

| MorganaM a răspuns:

Din moment ce exista si satana, normal ca se fac si farmece. Personal nu, dar cineva apropiat chiar a fost afectat de asa ceva si inca mai este. Treuie sa se tina de iserica, rugaciuni, Dumnezeu si asa mai departe, insa din pacate tot mai abandoneaza pentru ca nu ar avea timp...