| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce trebuie șters un monitor LCD?

7 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Exista acolo unde se vand si calculatoare o solutie, ca un spray, care se vinde cu o laveta. Pulverizezi pe ecran-mai indicat dupa un timp de functionare-si stergi cu laveta aceea foarte usor, abia atingand ecranul, intr-o singura directie.Nu folosi solutii pentru geamuri sau ceva pe baza de alcool.

| JosephStalin a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Lăsând soluția aia la o parte dacă nici soluții pentru geamuri sau pe bază de alcool ce?

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru JosephStalin):

Solutia de care vorbeam e cea mai indicata, contine niste pigmenti antistatici, si ununguent foarte fin, care impiedica zgarierea LCD-ului prin frecarea dintre laveta si praf.Solutiile de geamuri contin un abraziv foarte fin, care opacizeaza cu timpul LCD-ul, acesta fiind practic o suprapunere de folii.La,,urgenta,,foloseste o carpa foarte moale umezita usor cu apa simpla.

| JosephStalin a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Am luat un spray dar lavetă nu am găsit

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru JosephStalin):

Foloseste o carpa foarte moale,pe care s-o folosesti doar pentru ecran, nu si pentru restul monitorului. Dupa ce pulverizezi, dai cu carpa intr-o singura directie, apasand foarte usor, nu dai inainte -inapoi.Bafta!

| JosephStalin a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Păcat că n-am găsit o cârpă care să nu lase scame...vata ar fi bună sau e și mai proastă?

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru JosephStalin):

Nu folosi vata,orice carpa moale. Poate fi bucata de maieu,tricou, izmana, nu conteaza, dar sa fie bumbac, nu sintetic.