| Darii987 a întrebat:

Cu greu imi gasesc cuvintele. dar sa incep cumva! Deci am 17 ani, sunt baiat, problema e ca sunt foarte timid! Deci sunt retras, si nu stiu de ce sunt asa, mentionez ca cand am fost mic nu prea am iesit pe afara. Nu m-au lasat parintii, adica cred ca se temeau sa nu patesc ceva. Dar m-am inchis in mine chiar foarte mult, in prezent nu prea vorbesc cu parintii, nu am reusit sa ma inteleg nici-o data cu ei, uneori mai discut cu mama mea, insa cu tatal meu imposibil. Nu ma intelege deloc, problema e ca si sta cu ochii pe mine foarte mult! Frati nu am, insa nu am cu cine sa comunic, sunt foarte speriat! Ma stresez, tatal meu zbeara din orice motiv si nu doar pe mine, si pe mama! Lucrul asta ma afecteaza foarte mult, plang des si uneori ma gandesc sa ma sinucid!
Ma afecteaza si faptul ca sunt timid, nu stiu cum sa incep o conversatie cu cineva. nu am pe nimeni, nu am cui sa ii explic ce ma doare, faptul ca m-am inchis asa mult am ajuns sa imi fie rusine sa le spun parintilor mei: mama, tata! Mi-e teama sa vorbesc cu tata, doar cand sunt intrebat ii mai raspund incet, adica sunt bun doar sa il ajut la ceva, dupa se poarta de parca nu as exista! Ma doare, sincer, adica stau doar in camera mea, si plang, nu tot timpul! Tata nu bea, dar face pe seful mereu, eu nu am dreptul la nimic! Daca ma trimite la magazin, trebuie sa ajung in cateva minute, altfel sunt injurat sau mai rau batut sad. imi cer scuze daca nu am explicat prea bine, mai am multe de spus, dar cred ca nu este cazul!
Acum ce sa fac? Cum as putea sa ma indrept? Cum sa ma deschid..si sa fiu cat de cat fericit, pentru ca nu m-am simtit nici-o data sad

Răspuns Câştigător
| Park1Suin a răspuns:

Multi copii se confrunta cu ce ai si tu in familie.Cunosc si eu situatia,fara batut,dar cu injurat si facut pe seful,si desi ma irita,stiu ca il iubesc pentru ca e tata. Sfatul meu : schimba-te!
Fa-te mai puternic,spuneti mereu ca poti si o sa poti! Crede-ma, doar mintile ne creeaza frica, in realitate nu este nici pe departe asa cum credem noi ca va fi (gen crezi ca o sa iasa un fiasco total dar in realitate iese chiar bine).De ce nu practici vreun sport de echipa, baschet, fotbal sau stiu eu ce-ti place, sa stii ca vrand-nevrand o sa-ti faci prieteni acolo.Sa stii ca greutatile calesc, te fac sa fii mai puternic.Nu te inchide in sine, nu te gandi ca esti timid, spuneti ca poti fi mai bun, si asa va fi!
Fighting!winking

| Darii987 explică (pentru Park1Suin):

Îți mulțumesc!

11 răspunsuri:
| AshuraElric a răspuns:

Lucrurile nu se vor schimba peste noapte, ai nevoie de timp. Vorbeste cu psihologul liceului despre situatia si temerile tale. Implica-te in diferite proiecte, gaseste-ti o pasiune. Fericirea ta depinde mai mult de tine, nu de cei din jur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La scoala cum te intelegi cu colegii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Of, of, of... buna Derek eu sunt intr-o situatie putin asemanatoare cu a ta. La mine e mai mult problema cu gasirea prietenilor, candva aveam, dar s-au schimbat drumurile din cauza ca toti am intrat la liceu, dar licee diferite. Plus ca multi stateau cu mine doar pe interes. Acum sunt singura. am devenit mult mai introvertita din cauza asta si mult mai trista. Efectiv nu am cu cine sa ies sau sa vorbesc. Daca vrei sa vorbim mai multe da-mi Facebook-ul tau in privat ca sa ne cunoastem. Ne auzim!

| Diaboliq a răspuns:

WOW, asta e raspunsul tau? Pentru a scrie " bleg " ai intrat pe aceasta intrebare?

| Diaboliq a răspuns:

Daca ai avea putin creier ti-ai da seama ca nu eu am pus intrebarea, ce generatie de copii batuti in cap.

Răspuns utilizator avertizat
| Diaboliq a răspuns:

"dreacu" laughing Mai bine tacilaughing

| nojukebx a răspuns:

Buna..si eu sunt retrasa deoarece candva am avut prieteni dar cu timpul m-au dezamagit si tot ei au plecat de langa mine. de asta am si devenit atat de retrasa. Cu colegii nu am nici o relatie de prietenie, doar comunic cu ei din cand in cand.
imi poti da Facebook-ul tau si sa discutam problema mai indetaliat? Daca vrei? happy

| Darii987 explică (pentru nojukebx):

Din pacate nu mai am Facebook. dar daca ai wapp, mi-l poti lasa in privat. imi cer scuze de intarziere!

| Majour a răspuns:

Esti la cea mai frumoasa varsta! Gaseste niste activitati care te distrag de la probleme. Cred ca cea mai buna cale sa scapi de timiditate este sa iti faci un prieten de incredere. Daca este un prieten adevarat iti va vedea sufletul si ii vei putea impartasi secretele, sentimentele sau situatia in care te afli. Iesi din zona ta de confort si socializeaza. Sa nu iti pese de parerile celor din jur. Fa ceea ce crezi ca este bine pentru tine