| freehugs a întrebat:

Cum a devenit cuvantul "petarda" adjectiv? ce a determinat sa i se atribuiasca unoR fete?laughingce legatura are?:d

5 răspunsuri:
| YOLO3e333 a răspuns:

Aici e lipsa de inteligenta...

| lays a răspuns:

Nu are nici o legatura.cuvant folosit de tampitii care nu au ce sa faca...

| cami_5314 a răspuns:

Ma gandesc ca intr-un mod similar cu 'pocnitoare' ca doar sunt sinonime partiale. tongue
Eu cred ca ambele (petarda si genul ala de fete ) fac mult zgomot pentru nimic si atrag atentia asupra lor in mod fortat, artificial poate de aici a pornit totul...

| iubi_duby75 a răspuns:

Te referi la adjectivul din propozitia : " Fata, esti petarda! "?
in limbajul urban acest " petarda " este sinonim cu "parasuta"
si cred ca parasuta stii ce inseamna adica cred ca ai auzit de la barfitoarele de colegele tale macar odata : " faia aia e o parasuta " adica o oarecare happy.
sper ca intelegi.

adevaratul sens in limba romana a substantivului "petarda " cred ca il stii tongue si asta ar fi singurul sens daca gandim rational adica
PETÁRDĂ, petarde, s. f. Mică încărcătură de exploziv în înveliș de carton sau de hârtie cerată ori smolită, care produce la explozie zgomot și fum și este întrebuințată la semnalizări, la marcarea tirului de artilerie, la focuri de artificii etc. – Din germ. Petarde, fr. pétard.

si adjectivul petarda este folosind in limbajul de strada :p

| lydd a răspuns:

Nu stiu