| Alice001 a întrebat:

Cum a fost in primele voastre zile de liceu? niste sfaturi prietenesti? fundita...

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Primele zile sunt de acomodare, cunoaștere, etc.
Succes pe mai departe!
Pa, pa.

| SimonaCristina a răspuns:

Buna.
Sora mea mi-a povestit ca a simtit cum incepe o noua viata : viata de licean.
Nu a fost greu.
Testele le-a dat abia dupa 2 saptamani, dupa recapitulari!
Profesorii au fost foarte toleranti, pentru ca ei de-abia incepeau un nou ciclu...
Succes si sa nu te ingrijorezi!
Inevitabil va fi bineeee! happy
Funda? puppy dog eyes

| kzd a răspuns:

Dupa 3 zile deja ma invatasem cu drumul pana la liceu, invatasem numele tuturor colegilor laughing m-am acomodat mult mai repede decat ma asteptam. Stai calma si bucura-te de ce a mai ramas din vancanta.

| ElleAhx a răspuns:

In prima zi nu cunosteam decat vreo 4-5 persoane din clasa, iar pe cativa (vreo 9-10) ii vazusem doar pe facebook. Ce pot sa spun... am facut cunostiinta, am vorbit si dupa ce am plecat de la scoala am iesit cu totii la o terasa. Ideea e ca nu trebuie sa fii timida. Arata-le ca esti o persoana vesela, glumeata si prietenoasa. Asa te vei integra foarte usor.
Cat despre profesori, trebuie sa faci o prima impresie buna. Nu fa galagie in clasa de la prima ora, nu sta cu telefonul in mana, mai pe scurt: nu iesii in evidenta cu lucruri rele inca din prima saptamana, sau profesorii or sa aiba pica pe tine tot anul.

| cosmin655 a răspuns:

La mine au fost usoare, facusem deja cunostiinta cu toti colegii(le-am dat mesaj pe facebook sa iesim prin oras)si am inceput sa ies vara cu ei si pana sa inceapa liceul deja ii cunosteam pe aproape toti. Daca n-ai nici macar un coleg pe care sa-l stii, si nu esti genul de persoana comunicativa atunci va fi mai greu pana te inveti. Sfaturi? Pai fii tu pur si simplu, nu incerca sa te prefaci ca esti alt gen de persoana pentru ca n-o sa te poti preface 24/24.

| elyd12 a răspuns:

A fost frumos. Iti cunosti noii colegi, dirigintele/diriginta, profesorii. Acum depinde si de tine cum esti, cat de repede te acomodezi. Daca esti o persoana comunicativa, iti va fi foarte usor. Primele zile va veti cunoaste intre voi, apoi cu profesorii. Sunt unii profesori care incep de la a doua ora sa predea. Pana la urma ce sa faceti, trebuie sa inceapa si scoala. Pentru ca ei (profesorii) nu va cunosc, daca vrei sa te ia in ochii de bine, trebuie sa fii cat mai activa la ore. Incet, incet o sa te inveti cu modul de predare, cu pretentiile fiecaruia, deja pe al doilea semestru vei simti ca esti acolo de mai multi ani. Succes!

| Cosmin_Florentin_1993 a răspuns:

Foarte tare iti cunosti colegi si profesori