Întrebare recomandată | iuliatntbumbum3107 a întrebat:

Cum ajut o prietena care tocmai a avut un deces in familie? vreau cat mai multe sfaturi, nu am mai trecut prin asa ceva si nu stiu cum sa procedez...

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Fiindu-i aproape, încărcând-o cu energia pozitivă şi nerăscolindu-i durerea (sunt destule şi destui în perioada asta care să o deprime).
Comportă-te cât mai natural şi o să fie bine.

4 răspunsuri:
| Axys a răspuns:

Buna tot ce trebuie sa faci tu este sai fi alaturi in momentele astea sai demonstrezi ca essti un prieten adevarat happy

| nimeniooda a răspuns:

Pai incearca sa-i dai cadouri, stai cu ea cat mai mult, iesiti impreuna cu prietenii.Incearca sa nu vorbesti despre cel mort sau despre viata in preajma ei,fa-o sa rada si sa uite, daca totusi vine vorba spune-i ce toti ne ducem pe rand, si ca cel care a murit nu ar vrea sa o vada plangand. Spune-i sa se gandeasca ca si ea va murii, si nu i-ar place sa planga toti, nu?

| georgege a răspuns:

Vorbeste mult cu ea incurajeazo, supei ca o sprijini, ca-i vei fi mereu aproape si mereu fa-o sa se simta bine, nu prost... Sau cel puntin in lunilea astea. I-ao in brate. happy Fuunda?

| mariusika31 a răspuns:

Este de ajuns sa fii langa ea nu numai acum ci si dupa si sprijino moral... ajut-o sa treaca peste.