| marcel_5462 a întrebat:

Cum comentati:
Traim pentru a manca sau mancam pentru a trai

14 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Eu văd afirmaţia ca "suntem gurmanzi sau normali". Gurmanzii trăiesc ca să mănânce, le place foarte mult să mănânce. În mod normal un om ar trebui să mănânce ca să trăiască.

| Marii a răspuns:

Mancam pentru a trai. Doar nu te-ai nascut pentru a manca. laughing

| Fuckin-Battlefield a răspuns:

Da.asta e menirea noatra ne nastem sa bagam in noi mancarelaughing, glumesc.Mancam pentru a trai}happy

| miauu a răspuns:

"Nu traim pentru a manca, ci mancam pentru a trai."
Un vast studiu international la care au participat 168. 000 de persoane din 63 de tari a scos la ivealafatkids311155840_std faptul ca 24% dintre barbati si 27% dintre femei sufera de obezitate. Daca ar fi sa gasim vinovati…cu siguranta vom raspunde cat mai simplu si vom spune ca restaurantele de tip fat-food, pardon fast-food sunt responsabile pentru obezitate. Si totusi daca ne gandim mai bine nu e asa. Noi suntem singurii vinovati, pentru ca noi suntem cei care consumam, in fond si la urma urmei daca nu am fi noi, nu ar exista ele. Tot mai multe fete se plang ca sunt disperate ca nicio cura de slabire nu da roade. E normal sa nu dea roade pentru ca atunci cand vine vorba de "vreau sa slabesc", romanasul repede face ce a facut vecina sau ce a gasit in ultima revista de specialitate, fie ca i se potriveste, fie ca nu. Si cum de fiecare data ne inecam ca tiganii la mal, niciodata nu finalizam un program, sau si mai bine, ne straduim si il finalizam, avem rezultatul si apoi revenim la proastele obiceiuri alimentare si ne miram ca ne ingrasam la loc. Si atunci ajungem sa ne plangem pe diverse site-uri ca am tinut cure peste cure dupa care am pus dublu inapoi. Un singur lucru este destul de clar, pentru a pastra greutatea optima nu trebuie sa mancam mai multe calorii decat ardem. Consumi mai multe, te ingrasi; consumi mai putine, slabesti. Atunci cand arderile sunt mai lente, ai o problema: TREBUIE SA INGHITI MAI PUTINE CALORII, aaa dar tie iti plac micii si sarmalele. Atunci mananca-le dar NU TE MAI VAITA DE CUM ARATI. Si mie imi place sa am un ten frumos dar daca imi place sa il tai cu lama… arat nu asa cum as vrea sa arat ci corespunzator actiunii mele. Singura problema e ca romanul si in general omul de rand traieste pentru a manca, daca mancare nu e, atunci nimic nu e. Concluzia e una simpla si cat se poate de usoara: cauta un consultant, stabileste care este cantitatea de calorii pe care o arzi in fiecare zi si redu din cantitatea pe care o inghiti in fiecare zi. Automat se reduce si cantitatea de mancare, dar automat se reduce si cantitatea de cele trebuincioase celulei ca sa isi faca si ea treaba, ca altfel risti sa ajungi pe la urgenta si sa nu stii motivul. Sau si mai bine haideti sa incepem prin a uita de fast-food-uri.

| miauu a răspuns:

Aceasta sintagma o auzim din ce in ce mai des in ultimii ani rostita cu insistenta de nutritionistii care par sa fie din ce in ce mai multi in ultimul timp si din ce in ce mai pusi pe sfaturi. O avalansa de"din ce in ce mai multi. Sa fie oare o intamplare? Sa fie o moda? Nicidecum! Se stie, populatia din tarile occidentale se ingrasa tot mai mult. Pentru unii, a devenit chiar o problema de sanatate nationala. Guvernele fac planuri peste planuri, aloca bani, dau sfaturi, doar, doar ii vor convinge pe oameni sa fie mai rationali cu ce si cat baga in gura. Unii, mai realisti, cum ar fi americanii, si-au dat seama ca nu prea mai au ce face, asa ca au luat masuri - cu cativa ani in urma au schimbat fotoliile din toate salile de spectacole si conferinte cu unele mai mari. Sa incapa "prosperai natie americana, sa-si "lafaiei kilogramele Ei, dar credeti ca noi, romanii, am ramas mai prejos? Nuuuu, nicidecum! Ne ingrasam pe zi ce trece si nu facem nimic. Recunoastem, desigur, ca nu e bine, cautam retete de slabit de la care ne abatem ingaduitori cu noi insine, gasindu-ne scuze - "Viata-i scurta. O mica bucurie intre atatea griji zilnice merit si eu. Doar nu o sa ma ingras dintr-o sarma sau o frigaruie, un cartof prajit sau o prajitura i. Si uite-asa, gasim solutii, ca americanii, ca, de, nu putem ramane mai prejos - ne cumparam haine cu un numar mai mare, mai largim cureaua si dam vina pe altii. "Sunt stresat, muncesc mult, stau de dimineata pana noaptea la serviciu, nu am timp sa mananc, ciugulesc cate ceva si seara tarziu, cand ajung acasa... rup masai. Si mai facem o cura de slabire, ne mai uitam la televizor si mai notam o reteta de slabit oferita cu generozitate de cate un nutriationist. Si cam la atat se rezuma, la cei mai multi dintre noi, masurile pe care le luam pentru a ne proteja silueta. Ajungem apoi sa gafaim din ce in ce mai tare cand urcam cateva trepte, inima devine "zburdalnicai dupa cel mai mic efort, apare hipertensiunea si nu ne mai incap hainele. Dam fuga la magazin si ne cumparam vesminte lalai, sa incapa surplusul de kilograme in ele, visam la vremurile de altadata cand eram cat o trestie... Si daca ar fi numai atat. Ajungem, de regula, si la doctor, care ne sfatuieste autoritar sa mai tinem un regim, sa mai slabim putin ca uite, tensiunea e cam mare, inima munceste prea mult Riscuri, riscuri, riscuri! De care, din pacate, nu prea tinem cont. Suntem un popor optimist si gurmand pe deasupra. Revenim la scuza cu stresul si serviciul, cu alimentatia nesanatoasa pusa pe seama lipsei de timp. Ei bine, nu e chiar asa! Stiai ca si la serviciu te poti alimenta sanatos? Daca nu, iti spunem noi si iti oferim si solutii. Suntem cu totii in aceeasi situatie si ne-am gandit ca, impreuna, sfatuindu-ne unii pe ceilalti, putem sa facem in asa fel incat sa ne fie mai bine. Doar sa vrem si totul e posibil. Pentru a putea fi consecventi in privinta alimentatiei echilibrate, trebuie sa planificam din timp ceea ce vom manca la serviciu si, mai ales, gustarile pe care le vom lua. Traim in mare viteza si suntem din ce in ce mai pretentiosi cu alimentele pe care le alegem. De aceea, gustarea trebuie sa fie cat mai naturala, sa nu coste mult si sa nu necesite preparare indelungata. In acest fel, organismul hranit cu substante nutritive de calitate va raspunde mai bine la stres si va avea mai multa energie pe intreaga durata a zilei. Incearca sa nu cazi in capcanele colegilor care mananca pizza langa tine, sau infuleca cu pofta prajituri sau ciocolata. Cu putina vointa, vei vedea ca nu-i greu deloc. Si inca un sfat, daca-mi dati voie - NU asteptati sa fiti nevoiti sa tineti regim pentru ca o suferinta il impune. Va asigur, din proprie experienta, ca e frustrant. Te gandesti ca ai fi putut trai si manca rational inainte sa te imbolnavesti si n-ai facut nimic, ca ai tratat totul cu superficialitate si indiferenta, ca te-ai lasat prada placerii de a manca oricand si orice. De aceea ar fi bine sa nu uitam nicio clipa ca mancam pentru a trai si nu traim pentru a manca.

| d33a a răspuns:

Mancam pentru a trai!
Daca am trai pentru a manca am distruge planeta laughing... si in plus... cine traieste pentru a manca iti dai seama ca e un lenes si o persoana fara viitor.

| Яùxsi a răspuns:

Mancam pentru a trai. happy

| aisha01eu a răspuns:

Ambele. Cand suntem la dieta mancam pentru a trai, de Craciun si
Paste traim pentru a manca laughing.

| zumba zumba a răspuns:

Traim pentru a manca (unii)

| fsdfsd a răspuns:

Mancam pentru a trai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mancam pentru a trai, e logic.
Cand te nasti mananci ca sa pti supravietuii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mancam pentru a trai. a trai pentru a manca inseamna sa te robesti pantecelui, ca oricare. si apoi cumpatarea nu e putin lucru. e si sanatoasa, si recomandata medical, social si religios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bagam in ghiozdan doar pentru a trai pentru ca a trai nu implica ca scop a baga in ghiozdan.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mancam pentru a trai!