| anonim_4396 a întrebat:

Cum este prima zi de liceu? Economic Vâlcea?
Cum trebuie sa vin îmbrăcat? Cate ore se sta? Ce se face? Trebuie sa fiu însoțit de un părinte
Cât mai multe despre prima zi de liceu va rog

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu e nevoie sa vii cu parintele daca nu doresti.Eu nu am fost cu tata/mama si am supravietuit just fine. Daca nu aveti uniforma, te imbraci in pantaloni simpli si preferabil o camasa alba.In prima zi stai doar cateva ore, cat e ceremonia de deschidere pe teren, discursurile tipice director/directoare + profi/elevi+ preoti, apoi mergeti in clase si va cunoasteti cu diriginta/dirigintele care va comunica ce trebuie sa stiti in zilele urmatoare (sau nu, ca nici ei nu stiu inca). Toata treaba nu ar trebui sa dureze mai mult de 3 ore. Noua ne-a cerut sa ne prezentam scurt, spunand numele mic si motivul pentru care am ales acel profil.Profa de romana iarasi ne-a pus 2 zile mai tarziu sa mergem toti la fiecare in banca si sa mai facem o data shcimb de nume, plus sa dam mana.Cauta sa fii prietenos si acum la inceput accepta orice invitatie.Pe parcursul semestrului iti dai seama cu cine vrei sa iti petreci timpul, ce grup sau persoane sa iti alegi, in functie de preferinte/personalitatea ta.

Eu imi amintesc ca era o harababura totala la inceput pana se stabilea orarul.Se schimba de cel putin 5 ori de pe o zi pe alta.laughing Tot in prima zi sau macar in prima saptamana va trebui sa alegeti un sef de clasa care va face grup cu voi toti (pe Facebook etc.) unde se vor comunica diverse anunturi, veti stabili mai multe in ce priveste colectivul vostru si asa mai departe.

| Lucaaragiale23 a răspuns (pentru dullcat):

Oho mult 3 ore pentru câteva lucruri
Grupul bănuiesc că le WhatsApp atât cu profesorii cât și pentru noi restrâns fara profesori unde putem vorbi ce vrem
Și cine pune acest șef?

| Lucaaragiale23 a răspuns (pentru dullcat):

Merge blugi albaștri și cămașa? Nu vrea neapărat elegant
Pentru prima zi
Și în prima zi ne vor da ceva cărți? Ne trebuie ghiozdan un caiet sau un pix in caz de notat ceva sau semnat

| dullcat a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Multumesc pentru funda.
Nu cred ca functioneaza Whatsapp, pentru ca trebuie sa derulezi pentru a vedea o conversatie si se pierde esentialul printre replici.Acolo de obicei se fac bisericutele si e doar caterinca.
Pe grupurile de Facebook ai mai multe optiuni utile (de exemplu optiunea de vot cand faci un poll sau cea de pin pentru anunturi importante, ca sa le vezi primele cand intri pe grup, nu sa bagi scuza ca n-ai vazut la timp/n-ai stiut).Eu nu am auzit de grupuri cu profesorii, mai ales cu numarul de telefon, decat la facultate. Doar sefa/seful clasei are numele lor in liceu.
In schimb, pe Facebook se face de obicei un grup numai pentru voi elevii si un grup separat cu profesorii, care poate vor dori sa mai trimita materiale pe langa ce va predau la ore, sa anunte chiar ei diverse, etc.
Tie ti-ar placea sa fii frecat la cap de mesaje whatsapp constant, de la cel putin 8 clase, pe langa viata ta personala? Ma indoiesc. Exista butonul de mute, but still.laughing
Despre sef/a, mai bine spus se ofera cineva in primele zile, nu se alege, fiindca deocamdata nu va cunoasteti.

| dullcat a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

E ok si blugi, n-a zis nimeni de imbracat elegant, ca doar nu te duci la nunta.De carti nu stiu.Noi trebuia sa le cumparam.Acum cred ca vi le dau ei, dar ramane de vazut cand.

Trebuie un caiet si pix daca vrei sa notezi ce vi se spune.

| dullcat a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Pai eu asa am aproximat, cam 3 ore, fiindca dureaza pana va adunati toti pe teren, va gasiti colegii, apoi vorbesc toti cei mentionati mai sus, dupa care mergeti in clase si vedeti ce se mai intampla.

Succes.

| Lucaaragiale23 a răspuns (pentru dullcat):

Cu plăcere și mersi de info

| Lucaaragiale23 a răspuns (pentru dullcat):

Am înțeles
Mersii

| Lucaaragiale23 a răspuns (pentru dullcat):

Auzi dar de unde vom ști ora? Daca nu sunt pe niciun grup nimic

18 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E exact ca prima zi din clasa a 8 a așa că : nimic nou sub soare!

| Lucaaragiale23 a răspuns (pentru sierra1):

Da foarte bun răspuns, poți pleaca.

| sierra1 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

~ Lucaaragiale23> Cum trebuie sa vin îmbrăcat? Cate ore se sta? Ce se face? Trebuie sa fiu însoțit de un părinte~

dacă tot nu ai habar de ce-i mai sus(?!)

măcar asta: "Lucaaragiale23... poți pleaca"

mami, se zice "pleca", bine?

| Lucaaragiale23 a răspuns (pentru sierra1):

Of amuzantule f2f n-ai tupeu laughing

| Lucaaragiale23 a răspuns (pentru sierra1):

Pleca mi-a luat autocorector ul daca ai auzit
Bănuiesc că nu că Nokia 3310 n-arelaughing

| sierra1 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

~ Lucaaragiale23 :
Pleca mi-a luat... Bănuiesc că nu că Nokia 3310 n-are~?!

mami, mai ia un dex la mânuță!

| Lucaaragiale23 a răspuns (pentru sierra1):

Ii dau lu mămica ta altceva la mânuță?

| Lucaaragiale23 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Fara?* am pus Emoji și mi-a pus el? Automat

| sierra1 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Tu continuă cu asta că atât de duce capu'

https://www.tpu.ro/......-astept_2/

| Lucaaragiale23 a răspuns (pentru sierra1):

I love your motherlaughing
Chiar mai mult decât o iubesc o fufu