| Andreea_8014 a întrebat:

Cum pot sa ma invat sa scriu cu dreapta? Toti profesoriiimi fac reclamatii ca scriu cu stanga, desi scriu foarte frumos (asa a zis profa de romana)Nu ma scoate niciodata la tabla ca"NU VAD COPII CE SCRIU EU'... M-am saturat .mai am o colega dar ea scrie mai mult cu dreapta...si eu cu dreapta scriu oribil.crying

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca si stangci, iti recomand sa le zici la profesori: "Cand o sa scrieti si voi cu stanga asa cum scriu eu, atunci voi scrie si eu cu dreapta!" (am dat la cativa inteligenti replica asta in scoala, si s-au calmat repede).
Daca n-ai curaj sa le zici asa ceva, spune-le : "Daca aveti probleme cu modul meu de a scrie va rog sa veniti la urmatoarea sedinta cu parintii si sa prezentati problema in fata parintilor mei, si a celorlati colegi", pentru ca ei stiu ca au o gandire gresita nu vor indrazni vreodata sa faca asa ceva happy

23 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu incerca sa scrii cu dreapta daca esti stangace fiindca toata viata vei avea probleme din cauza asta. Eu asa am facut si acum nu pot sa-mi iau carnet de conducere fiindca confund vesnic dreapta cu stanga.
Profesoii tai au o problema si ar trebui sa le spui parintilor tai care ar putea vorbi cu profesorii. Credeam ca au disparut profesorii tampiti care ii obliga pe copii sa scrie cu alta mana decat le este fiziologic.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Exerseaza cat mai mult sa scrii cu dreapta si intr-un final vei reusi happy
Succes!winking

| psiholoaga a răspuns:

Vai, inca mai exista profi care impun sa scrii cu dreapta?! Credeam ca s-au mai deschis la minte. Nu e nimic anormal sa scrii cu stanga si nu esti mai inteligent sau mai breaz daca scrii cu dreapta. Tu nu trebuie sa te schimbi. Eu zic sa vorbesti cu parintii (ei ce parere au?) si sa ii spuna profului sa te lase in pace. Sau apeleaza la un consilier scolar, daca aveti. Mana cu care scrii nu are nicio relevanta in a acumula cunostinte.

| Marry:X a răspuns:

Sa stii ca nu ai cum sa faci sa scrii cu dreapta, deoarece partea ta dreapta de creier e mai dezvolatata.sa stii ca dreapta e partea sensibila cu artele etc. stai linistita.pup.papa

| andi a răspuns:

Putini scriu cu stanga si sunt admirati si priviti bine in comunitate, sfatul meu e sa scrii cu dreapta la cei care doresc lucrul asta, chiar mai urat daca se poate, sa nu intelegi nici tu, sa vedem apoi ce o sa spuna, o sa te trimita inapoi la cresa sau la gradinita? sa faci iar bastonase? kiss

regis
| regis a răspuns:

Subscriu la ce s-a spus pana acum. Ba mai mult, din cate stiu exista niste reglementari care interzic expres dascalului sa "corecteze" deprinderea de a scrie cu mana stanga, din pacate nu stiu care sunt acestea (promit ca incerc sa aflu).

| beba a răspuns:

Si eu am avut colegi care scriau cu stanga, toti ceilalti, inclusiv eu ii admiram ca pot sa faca un lucru care pentru noi era imposibilhee heeTu nu ai nici o problema, draga mea, profesorul tau are.Nu trebuie sa plangi sau sa te simti prost pentru ca esti diferita fata de ceilalti.In asta consta farmecul tau!

| lily1970 a răspuns:

Cu mana stanga pot scrie numai oamenii luminati, nu cred ca sau vazut pana acum oameni mai natarai sa poata scrie cu mana stanga...
Sunt de admirat cei care pot face asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Eu admir persoanele care scriu cu stânga, îi consider mai speciali față de ceilalți.
Nu există o lege scrisă sau nescrisă sau o metodologie pedagogică care să-ți interzică ție și a tuturor persoanelor să scrieți cu mână stângă decât cu dreapta și invers.
Sfat: dacă mai continuă cu această mentalitate proastă, mergi la directorul școlii și faci o reclamație, este dreptul tău să te aperi.
Părinții cunosc situația de fapt? Dacă da, de ce nu iau măsuri, dacă nu este timpul să le aduci la cunoștință.
Scrie în continuare cu mâna stângă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ti-as zice sa nu iti bati capul cu profesorii. Eu de ex scriu cu dreapta si scriu extrem de urat. Toti profesorii imi faceau reprosuri si din astea pana la un moment dat cand m-am enervat si le-am zis: Eu am invatat sa scriu dvs sa invatati sa cititi daca va intereseaza. De atunci nu au comentat nimic la scrisul meu. Sa le zici si tu sa isi vada de treaba lor pentru ca tu scrii cu stanga. Si care e problema ca nu vad copii ce scrii tu? Ei ce treaba au cu scrisul tau? de ce trebuie sa vada ce scrii tu? Daca te referi la scrisul la tabla atunci spune-le sa astepte pana termini tot si pe urma au timp si daca nu soarta. Sincer iti bati capul aiurea. Pe mine m-au stresat foarte mult profesorii cu scrisul meu si de multe ori lucrarile si tezele le corectau separat cu mine langa ei ca nu intelegeau deloc ce scriu. Mi-au zis sa scriu mai frumos si le-am zis ca nu pot si nici nu vreau sa scriu mai frumos ca asta este caracterul meu si nu vreau sa schimb nimic daca le convine bine daca nu asta este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel cum am invatat si eu sa scriu cu stanga, prin perseverenta ( si un pariu tongue ) nu sa fac unor retarzi pe plac, ai face bine sa le dai peste nas profesorasilor care nu-si vad de predatul materiei, daca au astfel de "alergii" inseamna ca-i ceva strikt prin kncelarie de's iritati asa in masa big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si eu la fel nu pot scrie frumos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se spune ca cei care scrie cu stanga au cv apartewinking... si daca bine obs nu multa lume scrie cu stanga... nu asta este imp sa scrii cu dreapta sau cu stanga... konteaza sa iei notyte si sa ai un scrii citetbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scire tot alfabetu cu dreapta si faci repetiti scrie cuvinde cu dreapta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie rusine ca tu scrii stanga. si eu scriu cu stanga la fel de cand eram la gradinita, mereu incercam sa scriu cu dreapta si nu reuseam. deci tu nu trebuie sa te simti inferioara pentru ca ceilalti scriu cu dreapta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite eu chiar daca sunt dreptaci uneori mi-as dori sa scriu si cu stanga dar nu pot si nu este chiar asa rau sa scrii cu stanga asa este natura te nu trebuie sa te simti stanjenita spune-le profesilor ca daca vrei sa scrii cu stanga sasi bage ei ochii in literele alea deorcece e greu sa scrii cu mana pe care n-o folosesti prea mult scrie tot cu stanga! Succes.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profesorii nu au dreptul de a ne critica cum scriem.atata timp cat scrisul este de inteles nu ar trebui sa se planga si spune-le EXACT CUM ITI ZIS EU ACUM,, Mi-au spus cateva persoane pe internet ca ar trebui sa ma mandresc ca scriu cu stanga deoarece nu toti pot acest lucru si ca atata timp cat eu scriu frumos cred ca este gresit sa ma criticati.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profesorii nu au dreptul de a ne critica cum scriem.Atata timp cat scrisul este de inteles nu ar trebui sa se planga si spune-le EXACT CUM ITI ZIS EU ACUM,, Mi-au spus cateva persoane pe internet ca ar trebui sa ma mandresc ca scriu cu stanga deoarece nu toti pot acest lucru si ca atata timp cat eu scriu frumos cred ca este gresit sa ma criticati.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profesorii nu au dreptul de a ne critica cum scriem.Atata timp cat scrisul este de inteles nu ar trebui sa se planga si spune-le EXACT CUM ITI ZIS EU ACUM,, Mi-au spus cateva persoane pe internet ca ar trebui sa ma mandresc ca scriu cu stanga deoarece nu toti pot acest lucru si ca atata timp cat eu scriu frumos cred ca este gresit sa ma criticati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea si eu scriu cu stanga dar profesori mei nu spun nimic
sunt in clasa a sasea si sunt foarte talentata la desensi profesorii mei se mandresc cu mine
sa nu te lasi descurajata si sa scrii in continuare cu stana caci ai un atu fata de ceilati

| roxana_8379 a răspuns:

Nu trebuie sa inveti sa scrii cu dreapta. Problema e a profesorilor care inca au conceptii comuniste (pe vremuri copiii care erau stangaci erau batuti "la palma" cu linia, se considera un defect... ceea ce bineanteles e o tampenie). Profesorii ar tebui sa fie mai mult concentrati pe greseli de ortografie nu pe "mana" elevului. Daca te simti afectata ii poti face reclamatie (dupa ce vorbesti in prealabil si cu parintii tai), deoarece astfel de oameni care se preuspune ca ar fi "indrumatorii" pasilor nostri pot crea complexe durabile (mai ales la varsta adolescentei cand tinerii sunt foarte nesiguri si impresionabili)

| carolinayochicarebelde a răspuns:

Pai diriginta mea scrie cu stanga si totii o intrebam miarati dc? si ea zicea asa scriu eu, in plus scrie frumos,,, iar tu daca scrie frumos scuzama dar acei profi sunt total (nu am cuvinte)poate chiar invidiosilaughing

| fata frumoasa a răspuns:

Nu te ingrijora si eu scriu cu stanga si scriu foarte frumos
nu te mai lua dupa profesori (asta daca vrei sa vb cu parintii)
eu cand trebuia sa ma duc la scoala in clasa 1 mi s-a spus sa nu mai scriu cu mana stanga k nu ma mai primeste.si a trecut timpul si am 14 ani si tot cu stanga scriu
nu te mai framantawinking