| DiaDiana9 a întrebat:

Cum pot sa scap de timiditate/rusine? sunt foarte foarte rusinoasa.Astazi eram cu doua persoane si ele vorbeau si mie imi era foarte rusine sa vorbesc si eu.Ma gandeam ca daca nu vor sa vorbeasca cu mine.Una din persoane statea cu mine si dupa ce venea alta persoana vorbea cu ea.Cum sa nu mai fiu timida/rusinoasa? cum sa fiu mai vorbareata mai interesanta? Cum sa ma bag in seama cu alti?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Simplu, nu mai stai și te gândești, îți vine ceva în minte legat de ce se vorbește sau un subiect, îi spui. tu în loc să spui ce gândești stai și te pierzi în gânduri „oare să zic asta?" „oare e interesant?" "crec nu mă plac" etc. ignoră-le și doar zi ce ai de zis.

| Catrice a răspuns:

Cine te manca daca te bagai in seama?!
Daca nu vroiau ești asculte părerea, ți-ar fi ignorat replica sau ar fi arătat nemulțumite.

| Cosmin89321 a răspuns:

Iti garantez ca asta poti rezolva doar prin repetare, iesi cat mai mult cu oameni si incearca sa vorbesti usor usor iti dai drumul

| Cosimo11 a răspuns:

Incearca sa citesti sa iti dezvolti cultura generala.Citeste orice.