| 0k8 a întrebat:

Cum pot scapa de anxietate? va rog fara chestii de genu "Infruntati frica", sounds great dont work, efectiv imi e oarecum frica sa vb cu lumea din jur nu vreau sa ii deranjez si nu ma simt confortabil sa fac cunostinta cu mai multi oamenii de odata imi place mai mult sa vb cu lumea intre 4 ochii pana ma acomodez, daca cineeva nu se baga in seama cu mine nici eu nu ma bag cu el si treaba e ca sunt si baiat si vreau sa am o prietena, dar am reusit decat sa o intreb pe o fata daca vrea sa iasa in oras cu mine si avea alta treaba, nu stiu cum sa mentin o conversatia decat daca vine de la sine. ceva sfaturi medicamente orice?

4 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

ASMR chiar poate avea efect.winking

| 0k8 explică (pentru Plato):

Le urasc imi vine sa sparg monitorul cand le aud.

| Teo29 a răspuns:

1. Mergi la un psiholog competent care sa te ajute.

2. Nu lua pastile de capul tau, din cate imi dau seama s-ar putea sa se rezolve in timp doar cu ajutorul psihologului.

Daca nu se va rezolva, atunci acesta iti va putea recomanda sa consulti un psihiatru care sa iti dea si un tratament. Dar cel mai sfant este sa reusesti fara pastile si doar cu ajutorul si ghidarea unui psiholog. Daca crezi ca te ajuta, du-te la o doamna psih., poate iti va ajuta asadar sa faci progrese cu teama ta pe care o ai.

Nu esti singurul cu astfel de probleme, diferenta este ca unii se trateaza iar altii raman sa se planga pe forumuri cu anii si sa isi planga de mila fara sa faca absolut nimic pentru ei.

Fac economie la niste banuti, dar pe termen lung pierd mult mai mult.

Succes! Nu te descuraja, nu vei reusi din prima dar cu pasi marunti si obiective stabilite + terapie = vei reusi

| AdeA1991 a răspuns:

Poate ca citesc prea mult printre randuri, dar ce descrii tu sunt trasaturile unui introvertit si nici de cum unei persoane cu anxietate( atacuri de panica).
Din pacate nu sunt multe lucruri pe care le poti face. Daca nu exista un click intre tine si persoana respectiva " relatia" nu poate avansa.
Sa stii ca nu are nici o importanta faca esti fata sau baiat, rezultatul e acelasi.
Spre deosebire de extrovertiti, care se arunca cu capul inainte si sunt fluturasi sociali, introvertitii au nevoie de legaturi speciale pentru a evolua si a se apropia de oameni.
Nu forta nimic, nu o sa faci decat sa iti provoci suferinta. O sa vezi ca la final, totul a fi bine.
O sa iti gasesti o prietena, iar legatura va fi una speciala.

Semnat
O prietena ambiverta cu depresie si anxietate?