| Alycaaaa a întrebat:

Cum sa fac sa mi se mai ingroase vocea? am 12 ani si am o voce ca a unui copil de 3 ani. PAna si fartimiu are vocea mai groasa ca a mea si are 2 ani. Fara sfatusi de genu apucate de fumat sau mai stiu ce.

8 răspunsuri:
| Adynanana a răspuns:

Incearca sa faci exercitii de 10-20 min pe zi, adica sa vorbesti ingrosat, cu timpul se poate ingrosa.

| Maariiaa97 a răspuns:

Sunt in clasa a 7 - a (trec a 8 a) deci colegii mei au 13 - 14, chiar 15 ani, iar unii dintre ei au vocea foarte subtire laughing Deci nu-ti fa griji! Chestiile astea difera de la om la om, asa ca toate cu timpul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita, vocea ta este in permanenta modificare si se va mai schimba in timp, fara a face ceva anume.Peste cativa ani poti avea chiar vocea pe care ti-o doresti.

| Lazer_Octavian_1983 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am 11 ani si am vocea foarte groasa! nu stiu ce vorbiti! nu ai ke face sa se ingroase vocea! cu timpul...

| vladorcolac a răspuns:

Sport! Fitness e cel mai bun, ca exercitii principale flexiile si genoflexiunile, ajuta la intarirea corpului si rezistenta sa, odata cu asta se ingroasa si vocea, deoarece la barbati genoflexiunile produc foarte mult testoteron care e responsabil cu ingrosarea vocii, insa si femeile il produc dar de 10 ori mai putin, deci daca vrei voce mai groasa baga-te si fa sport, stai linistita ca nu o sa ajungi sa ai voce de barbat, dar o sa ai o voce mai puternica si impunatoare, numai buna cand vrei sa pui la punct un fatalau!, Funda?

| RoyalFlash a răspuns:

Buna Alycaaaa. Sfatul meu pentru tine e sa nu fumez sau sa faci cine stie ce prostii. Eu fumez si imi cam pare rau ca atunci cand racesc numa eu stiu ce e in sufletul meu. Daca vrei sa iti mai ingrosi vocea vorbeste si tu cu cineva sau singura cu voce groasa vreo 10-15 min pe zi. Dar esti fata si dupa mine vocea subtire a unei fete ma face sa fiu mai vesel nu stiu cum sa iti explicbig grin

| Lazer_Octavian_1983 a răspuns:

Nu poti face niiimik! cu timpul se ingroasa! eu am 11 ani si vorbesc foarte gros... ca cineva de 26 ani! cu placere