| Anda7102 a întrebat:

Cum sa ma comport in prima zi de liceu si cu ce sa ma imbrac? Sunt cam timida pentru ca nu cunosc pe nimeni si e scoala noua.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comporta-te normal, nu trebuie sa faci nimic special, fa cunostinta cu noii colegi si fi tu insati, pentru ca degeaba faci in prima zi o impresie buna, daca in ziua urmatoare te comporti cum te comporti tu de obicei.
In legatura cu vestimentatia, imbraca-te cu ce te simti tu bine, nu e obligatoriu sa te imbraci in uniforma.
O sa ai destul timp sa-ti cunosti colegii, nu de asta trebuie sa-ti faci griji.

| Anda7102 explică (pentru anonim_4396):

Cum sa incep sa vorbesc cu ei? Adica o sa fie grupulete cu cei care deja se cunosc si cum eu nu stiu pe nimeni o sa fie naspa

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anda7102):

Pur si simplu faci cunostinta cu ei, ii intrebi de unde sunt etc. De la un simplu salut pleaca totul. Nici eu nu cunosteam pe nimeni, dar m-am asezat in banca cu o fata care era foarte vorbareata si cu care aveam lucruri in comun, iar dupa aceea, atmosfera s-a destins. Chiar nu ai de ce sa iti faci griji, cel mai important e sa pari prietenoasa, sa zambesti si restul lucrurilor vor decurge de a sine. Nu e musai sa te imprietenesti cu toti in prima zi, vei avea 4 ani sa faci asta.

| amelliaro a răspuns:

Îmi amintesc și acum prima zi, eram atât de timidă încât a trebuit aproape o săptămână până să pot vorbi cu cei care urmau să îmi fie colegi patru ani de zile. Ei bine a fost greu până am reușit să mă obișnuiesc cu ei, dar ajungând să ne cunoaștem, am devenit apropiați, am ajuns să ne potrivim perfect fiind o clasă destul de mică comparativ cu restul. Ca oricare alți adolescenți nu au lipsit boacănele, distracțiile, momentele jenante și primele simpatii. Vă pot spune acum că cei mai grei ani sunt (cei puțin eu îi consider astfel): primul și ultimul an! ( http://amellia.ro/inapoi-la-scoala/ )