| Bri96anonim a întrebat:

Cum sa par mai matura? Am 13 ani si lumea crede ca-s prea copilaroasa

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai si cum ar trebui sa fii la 13 ani daca nu copilaroasa

| ywar a răspuns:

Nu-ti ucide inocenta, altii isi doresc sa o recapete, dar din pacate sunt prea ciumpaviti sufleteste.

| wpetterssone a răspuns:

Dacă ne luăm după ce zice lumea, atunci nu sunt oameni puternici. Nu ceea ce spune lumea este important pentru tine, ci ceea ce spui tu.
Schimbarea din copil în adolescent poate fi dureroasă fizic sau psihic. Schimbarea fizică este dureroasă, însă cea psihică te poate demoraliza.
Ne comparăm între noi. De ce? Pentru că altfel ne-am plictisi. Am fi cu toții la fel. El e mai frumos decât ea, ea este mai slabă decât noi, noi suntem mai deștepți decât ei. Vezi așa ne comparăm și de fapt ajungem la dispute.
Te vei maturiza în 2-3 ani, toate la timpul lor. Unii mai repede, alții mai încet. Nu te supăra pe ce auzi de la alții, ci ceea ce auzi tu și vezi tu, acela este adevărul.

| Savas10 a răspuns:

Fii la fel, la 13 ani tocmai asta esti deocamdata, un copil. Matura nu ai cum sa "pari", esti sau nu esti.

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Pai esti un copil, e normal