| Marianahsvvd a întrebat:

Cum sa ti depășești limitele?

15 răspunsuri:
| SharpEagle a răspuns:

Ti le setezi mai jos si micsorezi pretentiile. laughing
Evident, glumesc.

Prin repetare, practica a acelorasi lucruri pe care le faci in demersul perfectionarii. Prin intensa vizualizarea mentala a finalitatii, dar neaparat si a traseului. Prin pasi mici si delimitarea, identificarea unor scopuri intermediare mai usor de atins, nu doar fixarea pe scopul final.
Prin disciplina si determinare. Prin intelegerea corecta a tintelor, a scopurilor, intelegerea clara a beneficiilor sau a pierderilor in cazul in care nu atingi scopul. Adica, o mai buna motivare, care duce la acea determinare.
De cele mai multe ori nu ni se explica aceste aspecte si percepem efortul ca fiind ceva mecanic, ceva fara insemnatate.

| Marianahsvvd explică (pentru SharpEagle):

Esti singurul de pe TPU care a reușit sa atingă acel punct al realizarii mele spirituale.
Esti cumva psiholog?

| SharpEagle a răspuns (pentru Marianahsvvd):

Nu ma trolezi, este? laughing

| Marianahsvvd explică (pentru SharpEagle):

Nu am spus o ironic. vorbesc serios.

| SharpEagle a răspuns (pentru Marianahsvvd):

Well, then thanks! Ma bucur ca ti-am fost de ajutor! happy

PS: nu, nu-s licentiat ca psiholog, doar ca e o pasiune de-a mea. Asta am vrut sa fac initial in viata. Dar m-am dus intr-un final pe directia stiintelor mai "reale".

| Marianahsvvd explică (pentru SharpEagle):

Ai cumva vreun canal de YouTube sau ceva? Mi ar face placere sa mai discutam.

| SharpEagle a răspuns:

Dar tine minte asta, ca e extrem de importanta: prin planificarea unui traseu concret, cu pasi mici si scopuri intermediare clar definite. Ceva care sa para fezabil si sa-ti aduca satisfactie continua in demers. Sa vezi ca misti, sa existe constant un mecanism al recompensei.
Daca nu-ti clarifici traseul, atunci scopul final o sa apara prea departe si orice pas mic in directia lui nu prea va fi sesizabil, iar asta va demoraliza, va micsora determinarea.

| Marianahsvvd explică (pentru SharpEagle):

Esti un geniu

| Chirosan a răspuns (pentru SharpEagle):

Ai facut cumva screenshot la discutia cu felipe?

| SharpEagle a răspuns (pentru Chirosan):

Am salvat pagina, da. De ce? laughing

| Chirosan a răspuns (pentru SharpEagle):

Poti sa mi-o trimiti si mie? Nu am prins toata faza

| SharpEagle a răspuns:

For all: va recomand cu caldura cartea "12 Rules for Life: An Antidote to Chaos" a lui Jordan Peterson. A mai scos una recent, "Beyond Order: 12 More Rules For Life", foarte utila si ea.
Se gaseste si in librarii online la noi, cautati "12 reguli de viata".
Ajuta enorm de mult mai ales pe cei care abia pasesc in viata, intr-o lume a reperelor date peste cap, a valorilor fake samd.

Si va mai recomand sa-i vizionati canalul de Youtube. Este un profesor universitar canadian si psiholog cu activitate clinica. Una dintre cele mai echilibrate minti cand vine vorba de provocarile actuale de tip "new age ***", ideea de corectitudine politica, conflictul dintre stanga si dreapta samd.

| samuraibrazilian69 a răspuns:

  
f (x)  g(x) dx  rezolva asta

| TalentDinPântec a răspuns:

Rețetă :
500ml vodka
1L suc de portocale
5 beri x 0, 33
5 shoot uri de B53
5 shoot uri de Cozonac
200ml domnu jack

Și crede-mă, ca nu mai exista limite ✌️

| burete578 a răspuns:

Nu stiu... sari de undeva si vezi cat duci