| Markusfrtt a întrebat:

Cum scap de timiditate? Urgent

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Prin vointa. Numai prin vointa.

| Zenithf a răspuns:

Timiditatea are legatura cu obiectivele inalte si greu de atins. Cand vrei sa faci ceva riscant, se aprind niste beclete care zic pericol, si atunci ajungi sa pierzi oportunitatea prin faptul ca mai bine stai comod decat sa risti.
Daca Everestul este un munte inalt si ti se pare imposibil de escaladat, poti macar sa te apropii de poalele lui. A doua zi te uiti la el si zici ca poti merge mai sus, si mergi mai sus, si tot asa, cu timpul capeti curaj si ajungi pana la urma la varf.

| XxTerrorxX2 a răspuns (pentru Zenithf):

Hm... si ce zici de timiditatea de a vorbi? Nu este un efort in a vorbi, si nu e nici greu de atins. Pot si simplu trebuie sa iasa cu capul inainte, ca nu il mananca nimeni daca isi spune parerea sau face ceva, ca doar toti sunt oameni.

| Zenithf a răspuns (pentru XxTerrorxX2):

Vorbitul in sine nu, dar subiectul da. Daca atingi subiecte mai usoare, atunci poti deschide mai usor gura. De asta ziceam eu, pana la Everest ii cale lunga, trebuie sa-ti propui sa ajungi acolo facand mai multe popasuri pe drum.

| Prezidentul a răspuns:

Stai cat mai mult pe strada. Vorbeste cu lumea. Incearca sa fi mai social si mai "liber". Incearca lucruri noi.

| neutrino a răspuns:

Iti trebuie putina inteligenta, sau daca nu, macar putina istetime si vointa. Dar sa stii ca exista si oameni care au facut cariere stralucitoare, ei fiind timizi.

| fqwaf a răspuns:

Poti sa te duci la un psiholog sau sa incerci sa te gandesti ca esti puternic, ca poti si etc. Ideea este ca nu o sa a poti sa te transformi peste noapte din timid in netimid, o sa trebuiasca sa treaca ceva timp.

https://www.google.ro/......tps?/webhp

| Cimped a răspuns:

Pentru inceput inchide calculatorul si iesi din casa.