| Anca444 a întrebat:

Daca folosesc un card MasterCard imi pot scoate banii cash sau cu acel card pot doar sa platesc?

Mi-ati putea da mai multe detalii despre utilizarea acestui tip de card?

Avantaje si dezavantaje?

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Poti sa faci ce vrei cu el laughing sa scoti banii (evident), sa platesti cu el, chiar si plati online.
ai grija totusi cand scoti bani de pe el sa il scoti de la bancomatele bancii. de la alte banci iti iau comision. vezi si tu pe site-ul bancii. au o lista de taxe si comisionane numai ca sunt ascunse bine.

2 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Depinde sunt cam 2 tipuri de carduri
card de debit si card de credit
la cardul de debit trebuie sa pui bani ca sa poti sa il folosesti la cumparaturi
la cardul de credit banca iti imprumuta o suma de bani pe care mai apoi trebuie sa ii platesti. desigur si cu dobanda (nu ma bag prea mult aici pentru ca e alta mancare de peste)

ideea e ca trebuie sa iti iei un card de debit. sincer nu conteaza ce fel de card e (Visa, Mastercard, Maestro, American Express)

ca sfat. daca nu ai nevoie de card foarte mult, gen iti iei ceva cu el o data la pastele cailor, mai bine nu iti lua.
In fiecare luna iti iau taxe de administrare cont si la fiecare tranzactie (in cazul in care scoti de la bancomatul unei alte banci)

daca nu il folosesti contul o sa ti se goleasca incet si sigur. chiar daca ajungi pe 0 ei tot percep acea taxa de administrare. asa ca ai totusi grija.

| Anca444 explică (pentru Danzell):

Ma refeream, daca salariul mi se trimite printr-un card de debit, pot scoate banii in numerar cu acel card sau il pot folosi doar pentru aparatele POS din magazine?

| Danzell a răspuns (pentru Anca444):

Poti sa faci ce vrei cu el laughing sa scoti banii (evident), sa platesti cu el, chiar si plati online.
ai grija totusi cand scoti bani de pe el sa il scoti de la bancomatele bancii. de la alte banci iti iau comision. vezi si tu pe site-ul bancii. au o lista de taxe si comisionane numai ca sunt ascunse bine.