| yubytzik a întrebat:

Daca imi intarzie menstruatia 8 zile si nu am niciun simptom, se poate sa fiu insarcinata?

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E cam devreme sa ai simptome de sarcina, deci daca ti-a intarzait ciclul 8 zile si ai avut contacte sexuale neprotejate, e foarte probabil sa fii insarcinata. Ia-ti doua teste de sarcina diferite, fa-le din urina de dimineata in doua zile diferite si vei afla cu siguranta daca esti sau nu insarcinata (daca macar unul e pozitiv, atunci esti insarcinata). Oricum, indiferent de rezultatul testelor, mergi la ginecolog cat mai repede.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Yubytzic eu nu sunt test de sarcina sa iti spun cu exactitate. De aceea iti sugerezi sa iti procuri unul.

Se prea poate ca menstruatia sa iti intarzie si din alte motive: stress, suparare, o boala!
Simptomele nu apar decat dupa vreo 3 saptamani din cate stiu eu!

| Lorenyk a răspuns:

Exista multe variante. poti fi si insarcinata, sau poate fi doar o dreglare hormonala. se mai intampla, din diverse motive. insa pentru a sti sigur, e mai bine sa mergi la ginecolog. te lamuresti daca e vorba de sarcina sau nu, iar daca e doar o dereglare hormonala, iti va da un tratament pentru a remedia acest lucru. indiferent despre ce ar fi vorba, e bine sa mergi la ginecolog pentru a te lamuri si pentru a nu se mai repeta acest lucru daca e vorba doar de o dereglare.

| zuly a răspuns:

Nu neaparat. Eu am avut mereu ciclul regulat.stiu exact cand o sa-mi vina, cat o sa tina etc. Dar luna trecuta mi-a facut o mare "surpriza": mi-a intarziat cam 2 saptamani, am fost foarte panicata, nu mai patisem niciodata asa ceva.in a doua saptamana imi faceam teste in fiecare zi (stiu ca era inutil, dar ce nu face omul la disperare.). Prietenele mele deja se certau intre ele care sa-mi fie don'soara de onoare si care nasabig grin Pana la urma mi-am luat inima-n dinti si am mers la medic. Dupa consultatie, mi-a dat okeiu' din toate pdv si mi-a spus ca e din cauza stress-ului din sesiune(ca nu dorm, nu mananc, sunt ingrijorata etc.). Iar a doua zi a sosit si mult-asteptata.
Doctorita s-a mai si amuzat pe seama mea, ca eu in loc de "buna ziua", cand am intrat pe usa cabinetului, am spus "Doamna, cred ca sunt gravida" (cu o privire de parca vazusem lupu') laughing) Iar la sfarsit, cand am plecat foarte fericita de verdictul dat de medic, a zis ca in cel mai rau caz o sa nasc o sesiune mica big grinbig grin Acum ma amuz si eu, dar atunci nu-mi venea deloc sa rad.deci te inteleg.

La mine a fost un caz fericit. Poate ca nici tu nu ai nimic, fa-ti un testulet, doua si daca tot nu-ti convine ceva, fa ca mine, mergi la medic.
Noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Sunt mai multe ipoteze privind o posibilă sarcină: lipsa menstrei mai mult de 7-10 zile poate anunța o sarcină (nu este o regulă de bază să ai și celelalte simptome de la începutul sarcinii, ele pot apărea și în timp: grețuri, vărsături, dureri intense în sâni, dureri de spate - mijloc, etc.), o răceală sau o dereglare hormonală.
Trebuie să faci un test de sarcină și vezi rezultatul. Consultă și un medic ginecolog pentru mai multe detalii privind sănătatea aparatului genital, o ecografie pelviană, etc.
Nu pomenești nimic dacă ai folosit sau nu o metodă contraceptivă și care este aceea, în ce perioadă a ciclului menstrual erai?
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crd k e mai bine sa iti faci testultongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce raspuns sa iti dau stiu doar ca acum ma aflu intr-o stare care nu am mai av niciodata am facut sex neprotejat si mi-a intarziat ciclul timp de 2 zile oare sa mai astept pana sa fac un control? sau sa imi fac un test sa fac ceea ce trebuie sa fac?va rog un raspuns is foarte speriata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce raspuns sa iti dau stiu doar ca acum ma aflu intr-o stare care nu am mai av niciodata am facut sex neprotejat si mi-a intarziat ciclul timp de 2 zile oare sa mai astept pana sa fac un control? sau sa imi fac un test sa fac ceea ce trebuie sa fac? va rog un raspuns is foarte speriata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. si eu am o problema grava (dupa parerea mea) trebuia sa imi vina ciclu acum 3 zile si nu mi. a venit.in urma cu 2 zile am facut 2 teste de sarcina si amandoua au iesit negative. iar in urma cu o saptamana si cateva zile am avut un contact sexual neprotejat. e posibil sa fiu insarcinata?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu pentru ca si mie mi se intampla la fel ca tine mai astep un pic si o sa-mi fac un test

| Jessica_1674 a răspuns:

Buna yubytzic, ma numesc Jessica.La mine sunt 7 zile de intarzieere ale menstruatiei azi (27. 07. 2010), la fel ca si tine nu am nici o simtoma(dureri de burta, dureri de spate sau de sani). Eu am facut doua teste de sarcina si au iesit negativ. Tin sa mentionez ca nu am nici o boala si incerc sa caut raspunsul la intrebarea "Daca nu am nici o boala si nu sunt insarcinata care pot fi cauzele intarzierii menstruatiei?". Nimeni nu imi da nici un raspuns la aceasta intrebare si la ginecolog imi este rusine sa merg.Am mai adresat aceasta intrebare pe mai multe site'uri da nu am primit nici un raspuns sad. Sfatul meu pentru tine este: sa iti faci un test de sarcina Surecheck, este foarte bun si daca ai nelamuriri legat de ce scrie pe prospect le poti adresa intrebari ca ei chiar rasund sau sa mergi la ginecolog.
Succes!

| Vornicu_Elenusa_1987 a răspuns:

Tot ce e posibil...dar totusi trebuie sa mergi si la un doctor ca fii sigura ca asa este...

| Andrei_Olimpiana_1991 a răspuns:

Buna,luna lui August nu am avut ciclu, aseara am facut un test a iesit negativ, azi dimineata am mai facut unul a iesit tot negativ, eu imi doresc din tot sufletu un copil, ce sa fie prea devreme pentru test? Cine ma ajuta? Multumesc