| DanielaElleena a întrebat:

Daca media pe sem 1 a fost 9.67 si pe semestru 2 va fi 9.60 media generala cat o sa imi iasa... dau funda

Răspuns Câştigător
| WweEdge a răspuns:

9.67+9.60=19.27
19.27 impartit la 2 =9.635...dar se iau in considerare doar primele doua zecimale deci 9.63 Esti desteapta... tine-o tot asawinking
Funda? plsss

6 răspunsuri:
| LarissaMouse a răspuns:

Media generala: 9.67=9.60=19.27
19.27/2=9.635

| adinaxD a răspuns:

Se face media mediilor la fiecare materie, adica: daca sa zicem ca media la romana pe primul semestru ti-a iesit 9 iar pe sem. doi 10, atunci se face media intre cele doua si vine 9, 50, asa la fiecare materie, si de aici afli media generala, si nu, 9, 50 nu se rotunjeste la media generala
pacat ca ai dat deja funda.

| pisi1793 a răspuns:

9,63.se aduna cele 2 si se imparte la 2

| Raluca7761 a răspuns:

Ca sa afli media generala, trebuie sa afli media fiecarui obiect, sa aduni toate mediile si acopi imparti la numarul lor.

| KentLieTequila a răspuns:

Pai media ta va fi 9.63 si se va rotunji la 10 happy

| DanielaElleena explică (pentru KentLieTequila):

Aa mersi dar nu o sa se rotunjeasca pentru ca...cu media asta iau eu premiu mersi oricum