| protv68 a întrebat:

Daca o fata pe care o plac si care simt ca ma place spune "nu" cand o intreb daca vrea sa fie prietena mea mai sunt sanse sa fie prietena mea? Daca ii dovedesc ca o iubesc?

Răspuns Câştigător
| firefoxy a răspuns:

Eu sunt fata si sunt diferite variante:
1. Poate te place si nu vrea sa stii.
2. Poate se teme de relatii sau crede ca nu e inca pregatita.
3. Poate e genu de fata care nu se indragosteste foarte des(eu de exemplu m-am indragostit doar de 3 baieti tota viata)
4. Poate ca te place doar ca prieten.
5. Poate doar ce s-a despartit de alt baiat.
In orice caz daca nu vrea sa fie iubita ta sunt sigura ca puteti fi buni prieteni.

2 răspunsuri:
| ionika17 a răspuns:

Da, posibil! Poate nu are incredere in tine, poate este frica de o relatie nu se tie ce ti-a spus "nu" daca te place.Da, ar trebui sa-i dovedesti ca o iubesti! Succes! Pa, pa

| Aliutza a răspuns:

Depinde ce te face sa simti ca te place. Daca nu e doar o iluzie de`a ta, mai sunt sanse.
Poti incerca s`o inviti in oras, la un restaurant sau intr-un club, ca sa-i dai ocazia sa vada cum se simte in preajma ta. Daca iti tot accepta invitatiile, inseamna ca te place, dar probabil ca vrea mai mult decat o simpla intrebare de genul "Vrei sa fii prietena mea?". Deci, daca iti tot accepta invitatiile, cumpara`i un cadou de ziua ei, desi nu sunteti impreuna sau de 8 martie, ca e o data mai apropiata si vezi cum reactioneaza. Daca accepta cadoul, inseamna ca vrea sa fie cu tine, dar nu stie cum sa-ti spuna ca sa nu sune penibil sau poate ca nu te-a luat in serios cand ai intrebat`o, poate a crezut ca vrei sa razi de ea. Cadoul nu trebuie sa fie nici foarte scump, nici foarte special, pentru ca inca nu sunteti impreuna. De exemplu, ofera`i o floare, un trandafir rosu sau un fir din floarea ei preferata.
Daca asta nu merge, atunci ignor`o. Stiu ca pare ciudat si crezi ca n`o sa mearga, dar noi, fetele, ne supunem psihologiei inverse. Asta inseamna ca daca un baiat e ca un catelus, toata ziua dupa noi, n`o sa vrem nimic de la el. Daca acelasi baiat se retrage brusc si nu ne mai baga in seama, atunci o sa-l vrem cu disperare. Nu e nevoie sa ma crezi, doar incearca si o sa fii surprins.
Iti doresc succes!