| Lorena0189 a întrebat:

Dacă un minor în vârstă de 17 ani părăsește domiciliul unde stă cu părinții și se mută singur, iar părinții merg cu poliția după el și totuși declară că a plecat de bună voie și nesilit de nimeni poate să îl ia din domiciliul unde s-a mutat singur?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La 17 ani poti sa declari de vrei tu, esti sub tutela parintilor as ca nu prea conteaza

| Samariteanul a răspuns:

Ai 17 ani, deci teoretic stai cu ai tai, daca faci vreo prostie ei raspund de tine, nu tu...insa dupa ce faci 18 stai linistit, ca o sa te dea ei pe tine afara(asa ma ameninta si tata pe mine). Dupa parea mea eu cred ca da, poate sa-l ia din acel domicil(dar nu-ti face griji, peste un an o sa fi liber)