| Rebeka88 a întrebat:

De 2 ani am o relatie foarte frumoasa. chiar daca baietii de la scoala stiu, ma tachineaza vorbesc frumos fac glume... iubitul meu devine prea gelos, chiar enervant.ma apara de absolut orice baiat. cum il fac sa inceteze? daca se mai comporta asa il parasesc.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal sa fie gelos, te iubeste. Poate ar trebui sa-l întrebi de ce este asa, nu are încredere in tine? Este cel mai bun lucru pe care trebuie sa-l faci, nu sa te desparti de el, asa dai dovada de faptul ca nu-l placi.

| Klandestin a răspuns:

Pff, copii, calmati`va!

| Ana00005 a răspuns:

Exista doua variante: te iubeste si ii e frica sa te piarda, sau e egoist si vrea sa le arate ca esti doar a lui. Avand in vedere ca esti de 2 ani cu el, putem taia a doua varianta.Gandeste-te un pic. Daca el ar vorbi si cu alte fete, tu poti sa spui ca nu ai face la fel, dar dupa un timp trebuie sa recunostem ca am face la fel cu totii.Cand iubim o persona e normal ca nu vrem sa o pierdem, dar nu trebuie sa exageram.Iese cu tine? Iti raspunde la tel,mes,emai? Te suna? Vorbiti des? Iti face cadouri (flori,bomboane,ciocolata,),ti-a facut cel putin o dat cadou o bratara,un colier,un inel sau o pereche de cercei? Ti-a cumparat vreodata ce iti doreai enorm (aici depinde foarte mult de situatie lui financiara, daca chiar nu poate nu il judeca), dar nu exagera, cum ar fi un codou pe saptamana, vreau aia si restul.Nu.Nu ii spune tu.Lasa-l sa iti faca el cand vrea.Normal ca nu o sa iti faca incontinuu, doar din cand in cand.Doar pentru ca suntem fete nu trenuie sa fim si superficiale, intr-adevar, multi baieti sunt nesimtiti, dar nu toti (e o raritate si tu ar trebui sa fi bucuroasa ca te iubeste). Daca il parasesti arati ca nu iti pasa.Si dupa ce faci? Crezi ca imediat vei gasi pe cineva care sa te iubeasca cu adevarat? Poti sa nu mai gasesti sau sa gasesti pe cineva care nu te iubeste la fel. Daca ai o relatie frumoasa nu o strica, daca te desparti de el tu esti de vina nu el. Spune-i sa aiba mai multa incredere in tine, dar nu e vorba neaparat ca nu ar avea, poate vrea sa te apere.Sa zicem ca esti singura noaptea,sau ziua pe strada si niste baieti/barbati se iau de tine. Poate ca atunci ai vrea sa il ai langa nu-i asa? Sa iti zic un caz adevarat (patit de o foarte buna prietena).A avut un iubit genul iubi,iubi,te iubesc mult si dupa putin te inseala.Dar nuuu, pe ea nu a inselat-o ci a dus-o la el acasa, s-a imbatat, a adormit cand fratisu era si el acasa, dupa fratisu a v. pe fata.Pe ala nu la interesat, ba mai mult a implorat-o sa nu il parasca pe fratisu la politie! Ce zici? Ai un iubi care nu vrea sa patesti ceva, e o comoara, mai degraba tu esti comoara lui.Nu strica tot din nervi. Vorbeste cu el,spune-i ca nu il vei insela cu niste prosti care fac misto sa va enerveze. Daca relatia vostra merge bine,ci ne stie,poate veti ajunge cand veti fi mai mari sa va casatoriti.El te iubeste si atunci va intelege.Dar si tu daca il iubesti,trebuie sa intelegi ca ii e frica sa nu te piarda. Daca ar veni o fata si ar incepe sa flirteze cul el,eventual sa il pupe bine (pe obraz,sa nu exageram) in fata ta sau ai afla de la cineva: vezi ca pe iubitul tau l-a pupat... si flirteaza cu el si poate o sa te insele si cred ca s-au sarutat (cand e vorba de barfa cu totii exagereaza chiar daca nu e cazul). Atunci cum te ai simti? Daca ar fi invers? Tu l-ai apara de toate fetele si el nici nu ar vorbi cu tine si te-ar parasi direct ca s-a saturat cum ar fi? Cum te-ai simti? Eu,am crezut ca un baiat ma place si cand am mers mai multi la film a zis inainte ca vrea sa tea langa mine si cum am ajuns s-a dus cu baietii si pe mine m-a lasat singaura (in stanga si dreapta nu aveam pe nimeni) si mai mult, cand am deschis chipsurile, sa vezi, a venit, a mancat si a plecat la loc.Si imi facea complimente, ma imbratisa inainte si uite.Asa ca nu il pierde.Din nou iti zic si poate ca te-ai plictisit, dar vorbeste cu el si nu il lasa pentru ca baieti seriosi care sa te iubesca cu adevarat rar gasesti! Sper ca te-am ajutat!

| KissAndor a răspuns:

Buna. "O relatie foarte frumoasa" si totusi cu ceva probleme. Sunt convis ca voua fetelor va place sa fiti in aceasta postura dar atentie cum va comportati (se m-ai schimba roata). Iubitul tau sa fii sigura ca te iubeste foarte mult si tine la tine dar daca exagereaza atunci trebuie sa-l ajuti cumva sa nu devina enervanta gelozia lui. Trebuie sa-i arati si tu la randul tau ca il placi si tu si ca nu te intereseaza alt baiat, trebuie sa- faci sa aiba m-ai multa incredere in el si atunci lucrurile o sa se m-ai aseze. Sincer tu vorbesti cam prea usor ca si cum nu ti-ar pasa foarte tare de aceasta relatie, eu zic sincer si nu pentru funda ti-am scris, chiar vreau sa te ajut sa va ajut, asa ca daca chiar il iubesti si vrei sa continui aceasta relatie baga-ti mintile in cap si fa tot posibilul sa fiti uniti si cu bun simt ca oricine sau orice ar intervenii intre voi sa nu reuseasca sa va desparte! Iubiti-va mult.