| katykaty2 a întrebat:

De ce doare sufletul cand iubesti?

Răspuns Câştigător
| FrateleTedur a răspuns:

Iubirea= reactia chimica produsa la nivelul cerebelului intre substante precum dopamina, andrenalina etc., in momentul stimulului sexual. Stii sentimentul cand stai cu cineva de care iti place si iti bate inima foarte tare? Aia e adrenalina. In rest, suferinta provocata de o despartire, de o respingere sau de gelozie se formeaza datorita stimei de sine si a orgoliului. Adica, nu te-a ales pe tine, ci pe altul/alta. Atunci, suferi pentru ca nu poti sa intelegi de ce s-a intamplat asta, si ajungi sa te desconsideri. Asta e ceva pur uman. Oamenii sunt singurele fiinte suficient de idioate sa se bazeze pe sentimente si nu pe instinct. Dar e ok, nu ma astept sa intelegi asta. Ce trebuie sa stii este ca, automat daca iubesti, suferi. Daca crezi ca merita, da-i inainte.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ca ne doare despartirea, suferinta asta e

| mentholinks a răspuns:

Pentru ca nu primesti ce iti doresti. E ca un moft. Asa simt si copiii mici cand vor dulciuri dar nu ii lasa parintii si incep sa planga. Diferenta e ca ei uita repede.

| Yasmin875 a răspuns:

Pentru că suferi dacă acea persoană nu te băga în seamă iar tu ți-ai da si viața pentru ea.

Răspuns utilizator avertizat