| Mogiojojo a întrebat:

De ce in tarile vestice sosurile la Mc se dau din partea casei si in Romania se platesc? E o problema serioasa. E ca si cum noi trebuie sa muncim pentru orice iar ei nu.

10 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca nu ma insel sosul e inclus la mc nuggets.
Mie personal nu imi place mancarea de la mc, daca e sa iau pui mai bine ma duc la kfc si au si pui mai bun si sos mai bun. Sa nu mai zic de cartofi.
Dar cred ca stii ca nu ar trebui sa mancam prea des de la astfel de fast food-uri.

| Mogiojojo explică (pentru Bondarel99):

Stiu dar vreau sa spun ca ei obtin totul mai usor. Adica daca vreau sa iau 4 sosuri trebuie sa platesc 10 lei in timp ce ei isi iau cate vor fara sa plateasca. La fel e si cu mostrele de cosmetice: la ei se dau foarte usor mostre in timp ce la noi iti spun sa cumperi sau pleci. As putea sa dau 1000 de exemple de acest gen. Mi se pare incorect.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Pentru ca bugetul nu este asa mare la noi cum e in alte tari, ma refer la bugetul restaurantelor. Iar acolo mi se pare ca preturile sunt mai mari si astfel s-ar justifica.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se dau din partea casei, dar nu sunt gratuite, sunt incluse implicit
în prețm doar că nu apar pe bonul de casă.

| Mogiojojo explică (pentru sadrian46):

Nu e adevarat. Poti sa iti iei cate sosuri vrei si pretul e acelasi.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Da, toate sosurile pe care le iei, chiar și 20, sunt cuprinse în prețul mediu al vânzării acelor produse. Unul ia un sos, altul 2 altul trei.
Acele sosuri ca să ajungă la tine pe tavă în mod gratuit, cineva trebuie să le suporte costul. Acela ești tu, fără să o știi.

| Mogiojojo explică (pentru sadrian46):

Pai si in Romania de ce nu se intampla acelasi lucru? Eu zic ca ar fi mai ok sa platesc pretul mediu.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Fiecare restaurant Mc Donalds este o franșiză.
Cineva este patron și trebuie să respecte anumite reguli de funcționare a afacerii, iar în rest, poate să facă mici abateri limitate.
Astfel, doar patronul unei locații Mc Donalds poate hotărî asta.
Eu de exemplu doresc să consum bere fără alcool la Mc Donalds în România. Am comunicat asta, mi s-a spus că nu este rentabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e chiar asa.
Nu-ti da 20 de sosuri daca ii ceri 20.
Iti da 2-3 de maioneza de-alea mici, si 2-3 de ketchup.
Alea mai mari la cutiuta patrata, sunt cu bani si afara.
Si mai au 2 dispensere de-alea de apesi si curg, te duci acolo si iti iei cutiuta si iti pui cate vrei, dar are doar ketchup si sos barbeque. Depinde de la tara la tara, sau de zona.

Sunt incluse in pret.
Ca nu trimeteau aia de la heinz maioneza si ketchup fara numar gratis la mcdonalds.
un cheesburger e 0.99£ aici, adica 5 lei. In Romania cat e? 2 lei?

| Mogiojojo explică (pentru anonim_4396):

Nu e deloc 2 lei. E la fel.