| lavinia052 a întrebat:

De ce multa lume ma ocoleste? Multa lumea parca are pica pe mine sau le ar fi jena sa vorbeasca sau sa fie prieteni cu mine, pana si sa ma salute. Stiu ca e normal ca nu toate lumea poate sa te placa si sa te accepte dar sunt prea multe persoane, ceva e in neregula

21 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai in primul rand conteaza aspectul fizic cred, daca arati precum cantareata Antonia sau de ce nu mult mai bine, mai mult ca sigur baietii roiesc in jurul tau, eu unul nu am vazut fata frumoasa pe care lumea sa o oculeasca...inca.
Apoi eu stiu poate ai un handicap vizibil ceva, nu ca jignire zic ci ca sa imi dau seama.
Daca esti o persoana mediocra nici prea prea nici foarte-foarte, atunci e de la atitudinea ta, nu e ca nu te plac ceilalti ci doar asa ai tu o parere!
Daca esti o persoana draguta si ceilalti vor fi la fel cu tine!
Dar atentie nu toata lumea va fi draguta cu tine!
Nu exista persoana sa fie placuta de toata lumea, cum nu exista persoana sa fie urata de toata lumea.
Uite cazul meu pe TPU stii cati ma urasc? dar sunt destui care ma si plac!
Trebuie sa schimbi ceva la tine sa fii mai sociabila, pana la urma nu e doar despre cum arati ci despre cum te afisezi!
De aceea auzi sintagme precum: cutare este arogant sau cutareasca este increzuta!

Succesuri

| lavinia052 explică (pentru Simpatic):

Pai in primul rand, sunt foarte urata la aspectul fizic deci asta explica si in al doilea rand inca de mica am fost neinteleasa,nici macar in familie nimeni nu m-a inteles si pe zi ce trece sufar din ce in ce mai mult, mi e frica de oameni pentru ca am fost judecata inca din copilarie,primeam bully si toti se lua de bine,eram bataia de joc a turoror, nu sunt nici prea comumicativa, probabil pentru ca reflect de atunci si simt ca nimeni nu m ar intelege si poate pentru ca imi e frica sa ma mai atasez de oameni deoarece nimeni nu a tinut la mine,toate prieteniile de le am avut numai eu tineam la ei, incercam sa conversez si sa initiez iesiri, asa ca sincer nu prea inteleg ce rost mai am in viata asta. Mai am poate si deficit de calciu care ma face sa ma simt ametita toata ziua si trebuie sa dorm si ziua cateva ore, altfel simt ca as cadea din picioare, la fel si cu mancatul, de multe ori n am pofta su aparope ca nu mannnc toata ziua, alteori daca nu mananc simt ca lesin, si tot de la aceasta deficienta am mari probleme cu emotiile, ma stresez pentru o banalitate si ma simt foarte epuizata doar de la o sperietura de cateva sec, minute, pot spune ca stau prost la orice, deci cred ca am esuat in viata asta si nu stiu daca pot schimba ceva, am incercat de un an de zile de mai mult pana si sa imi dau seama ca am ce iti spun acum.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai scris pe alt topic ca ai un comportament ciudat fiindca esti paranoica.
Daca stii deja acest lucru, pentru ce mai scrii topice inca, sa ne intrebi pe noi?
De ce nu mergi al un psihiatru sa ai o evaluare corecta ca sa primesti ajutorul medical necesar?

https://www.tpu.ro/......ri-foarte/

| lavinia052 explică (pentru Violleta2022):

Pentru ca nu ma lasa parintii si sunt ca n am nimic asa ca asta este exclus

| Violleta2022 a răspuns (pentru lavinia052):

Nu te lasa parintii sa ce?

| lavinia052 explică (pentru Violleta2022):

Sa merg la psiholog/psihiatru/terapeut.

| Violleta2022 a răspuns (pentru lavinia052):

Pai aveti la scoala psiholog si acela te poate consulta si daca esti mai grav, acela te trimite la psihiatru.

| lavinia052 explică (pentru Violleta2022):

La noi in scoala nu este.

| Violleta2022 a răspuns (pentru lavinia052):

Intreaba asistenta scolii ca trebuie sa stie, probabil nu ai tu abar de existenta lui. Ori poti fii trimisa la alta scoala, care are psiholog.

| dullcat a răspuns:

Mergi la psiholog pentru a afla ce este in neregula.

| lavinia052 explică (pentru dullcat):

Nu mai scrieti de psiholog, stiu ca poate asa ar trebui, dar asta este exclus din start, parintii mei nu ma lasa si imi repete ca nu am nimic doar sa nu mai gandesc negativ

| dullcat a răspuns (pentru lavinia052):

Mergi atunci la psihologul scolii? Vorbesti cu dirigintele/diriginta si intrebi care e treaba.Nu trebuie sa platesti nimic fiindca esti eleva.Parintii nu e nevoie sa afle.

| lavinia052 explică (pentru dullcat):

Nu am asa ceva in scoala

| dullcat a răspuns (pentru lavinia052):

Pai vorbeste totusi cu diriginta, nu stii daca e posibil sa te trimita la cabinetul altei scoli care are psiholog? Si atunci s-ar rezolva o buna parte din problemele tale.

| dullcat a răspuns (pentru lavinia052):

Daca lasi asa situatua pana cand ajungi adult lucrurile doar se vor inrautati pentru tine.Din tot ce scrii aici rezulta ca esti cu psihicul la pamant si ai nevoie sa mergi la psiholog, altfel nu vei putea deveni un adult functional din moment ce ai fost tratata asa in copilarie.

| VoidEternal a răspuns:

Din 3 randuri pe care le-ai scris aici, cum ar putea cineva sa-si dea seama de ce te evita lumea?

| FindMyName a răspuns:

Chiar tu ai scris de ce te ocolește.

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Din ce te plangi pe aici, ti-e frica de oameni si tie si te mira faptul ca si lor le e frica de tine.

| lavinia052 explică (pentru MAteiLaAjutat):

Nu cred ca are treaba ca lor le ar fi frica de mine, poate doar mie de ei

| Sectretul2010 a răspuns:

Dacă vrei putem fi prieteni