| anonim_4396 a întrebat:

De ce n-am curaj sa raspund provocarilor inapoi?

(Azi la scoala am facut ordine in curtea scolii, lucram si eu dar totusi au inceput colegele, "Olea da tu ai lucrat?" parca mi-am pierdut cuvintele si am rs doar" Daa!")

Ma poate ajuta cineva sa am incredere in mine si mai mult curaj

Eu incerc sa fiu mai vorbareata, sa zimbesc, dar cind trebu sa rs mai indraznet atunci nu pot, si cu cit mai mult tak cu atita ma injosesk mai tare

5 răspunsuri:
| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Uite ca adaugndu-ma la prieteni am putut sa vad intrebre t si totodata voi incerca sa-ti dau un raspuns cat mai complet.
Uneori in viata intalnim si situatii in care nu stim cum sa reactionam si de aceea poate raspunsurile noastre sunt de moment si inexacte. Eu consider in primul raund ca tu nu te astepti ca acele colege sa fie rautaciose cu tine si de aceea si reactia t cre din cate am vazut a fost spontana.
Pe de alta parte consider, din ceea ce ai scris tu, ca la tine conteza foarte mult cum te vad ceilalti din jurul tau si de aceea incerci sa te mulezi sa le placi lor sau s fii placuta.
Ce place la toata lumea: persoanele sigure pe sine, persoanele puternice si persoanele care stiu ce vor. Un bun exemplu, in directia in care poti merge, poate fi si cest mesaj pe care l-ai scris si care este foarte direct, concis si clar cee ce spune si ca esti ordonata+ ca iti place ca ceea ce faci sa fie bine.
In primul rand incearca sa nu te mai inchizi, adica daca cineva vorbeste in preajma ta sa fii spontana si sa vorbesti si tu cu ei. Incearca sa te faci placut prin simplul fapt ca esti tu si totodata pentru cine este semi rau cu tine insearca sa fii bun sa le intorci cu bunatate favorul ca ceilalti sa vada acele persone rele si pe tine buna.
Cu zambetul tine de fire ta si de o privire un pic de perspectiva. Indiferent cat de greu imi este eu reusesc sa zambesc pentru ca stiu ca indiferent ce se va intampla va urma ceva mai bun, daca sunt trist ma culc si zambesc inainte sa inchid ochii.
In viata am luptat pentru ceea ce cred si nu am renuntat niciodata la ideile mele si la ceea ce ma reprezinta, asa am devenit mai puternic, dar totodata singur. La o varsta ca a ta happy multi ani aveam foarte multi prieteni si foarte multe relatii, de asta iti si zic ca alegere modului cum vei fi iti apartine.
Putem vorbi si prin mesaje sau pe mail la constantin. tatucu@gmail.com

| Snejok a răspuns (pentru MeConstantine):

Daa acesta si este un mare defct la mine, cind ma afecteaza parerile altora, dar sa depasesk peste el pina ce nu se primeste

| userul7200 a răspuns:

Incearca sa nu te mai rusinezi.

| Snejok a răspuns:

Vreau mai multe raspunsuri, va rog