| AndreiCretiu a întrebat:

De ce nu mai am niciun prieten? De la un timp m-am certat cu prietenii mei si ne-am despărțit eu cu unul iar celălalt cu altul. Apropo eram 4 baieti iar ei s-au aliat împotriva mea si fac tot posibilul sa nu mai am niciun prieten.Si ma simt singur, ei m-au parasit pentru ca eu ma tot duceam de la unul la altul, respectiv 2 săptămâni eram prieten cu unul dintre băieți, alte 2 săptămâni cu altul si tot asa. Am facut asa pentru ca voiam sa ne impacam dar ei nu nu au înțeles asta si acum la scoala cei 3 isi bat joc de mine rad de mine.Nu stiu ce sa mai fac, câteodată ma intreb de ce sunt singur. Ce sa fac in situatia asta grea?

Răspuns Câştigător
| Raven a răspuns:

În cazul ăsta, ți-e mai bine fără ei. Dacă ei nu se înghițeau unul pe altul, fii sigur că prietenia lor n-o să dureze. Iar tu ai timp o viață întreagă să-ți faci alți prieteni, din cartier ori din liceu.

Răspuns Apreciat de Editori
| Raven a răspuns:

Cine naiba a mai auzit să fii prieten cu X două săptămâni și apoi cu Y alte două săptămâni? Și-n timp ce erai prieten cu X îl ignorai pe Y sau ce făceai? Asta nu-i prietenie, de unde ți-a venit ideea? Când ești prieten cu cineva ești prieten mereu, la bine, la rău, iar dacă ai și alți prieteni din alte zone ale vieții tale, le faci cunoștință, încerci să-i aduci la un numitor comun, ca să nu se simtă niciunul exclus din viața ta.
Oi fi vrut tu să împaci și capra și varza dar ai dat cu bâta în baltă, nu e de mirare că s-au supărat pe tine și s-au aliat împotriva ta.
Mai așteaptă până le mai trece și încearcă să le explici deși nu știu dacă te vor asculta, e o chestie atât de absurdă că s-ar putea să nu le vină să creadă una ca asta. Asta, bineînțeles, cu condiția ca, între timp, să nu faceți/spuneți chestii care să înrăutățească situația.

| AndreiCretiu explică (pentru Raven):

La un moment dat am reusit sa i conving pe 2 dintre ei dar ei nu vreau sa fie prieteni ci doar vorbeau cand vrea sa fie unul prieten nu vrea altul cand vrea altul nu vrea celălat pana la un moment cand ei doi mau pus sa aleg dintre ei doi si l-am ales pe unul iar celălalt sa supărat pana cand toti 3 Nu stiu cum au reușit să facă un plan ca eu sa nu mai am niciun prieten si sa raman singur

| AndreiCretiu explică (pentru Raven):

Iti multumesc mult o sa tin cont de sfaturile tale dar mai am o intrebare.Ce sa fac daca ei continuă să își bată joc de tine

| AndreiCretiu explică (pentru AndreiCretiu):

De mine

| Raven a răspuns (pentru AndreiCretiu):

Cel mai bine ar fi să-i ignori, nici nu le răspunzi, nici nu le arăți că te supără/deranjează/întristează, fiindcă în felul ăsta le dai apă la moară și ei o să continue. Dar dacă nu văd nicio reacție, după o vreme o să înceteze. Bine ar fi fost dacă reușeai să te împrietenești cu alți băieți din școală, astfel le-ai fi arătat că nu te afectează povestea asta.

| AndreiCretiu explică (pentru Raven):

Va multumesc pentru sfaturi

| Raven a răspuns:

În cazul ăsta, ți-e mai bine fără ei. Dacă ei nu se înghițeau unul pe altul, fii sigur că prietenia lor n-o să dureze. Iar tu ai timp o viață întreagă să-ți faci alți prieteni, din cartier ori din liceu.

3 răspunsuri:
| ANAHsneaman a răspuns:

Bună!
Sunt de acord cu Raven.
Ce prietenie era asta 2 săptămâni cu a și 2 săptămâni cu b?
Posibil ca tu sa fi avut intenții bune, însă să se fi înțeles complet greșit acea intenție. Timpul le rezolva pe toate. Dacă îți erau prieteni adevărați nu se comportau asa cu tine. E un,, cerc dubios,, sincer. Acum toți se înțeleg de minune, iar tu ești noua lor bătaie de joc?
Sincer cred ca ar trebui sa mulțumești, ca aceasta situație ți-a demonstrat ce fel de prieteni,, asa ziși prieteni,, mai bine spus, aveai lângă tine.
Numai bine! Sper sa îți rezolvi problema, sincer!

| AndreiCretiu explică (pentru ANAHsneaman):

Da stiu tin sa mentionez ca unul dintre ei spunea era mai bine daca nu erai tu prieten cu noi.Dar adevarata problema e ca nu mai pot sa scap de ei peste tot ma urmăresc ma vorbesc pe la spate si inca continuă cu planul lor ca eu sa nu mai am niciun prieten

| ANAHsneaman a răspuns (pentru AndreiCretiu):

Tu trebuie sa înțelegi ca ei nu te pot lăsa fără prieteni, după felul cum gândești posibil sa fii încă în generală sau poate la liceu, bobocel, asa ca ascultă-mă cine vrea sa fie prieten cu tine, va fi cine nu, nu. Nu pot acei băieți sa îți controleze relațiile cu cei din jur. Asa ca stai liniștit. Se vor potoli de la sine!

| Raven a răspuns:

N-ai pentru ce. Baftă!

| NuConteazCineSunt0 a răspuns:

Toti sunt serpi. Si eu stiu cum e, te cred, eu zic sa iti iei un caine fiindca cainele este cel mai bun prieten al omului..saracii sunt in adapost si mor de foame.Cainele te va iubi mereu. Daca ii dai unui caine o coaja de paine nu te uita toata viata, daca ii dai la un om te injura si te uita a doua zi! Poti sa te joci cu el, etc
Asculta asta : https://www.youtube.com/watch?v=k-VauN6i32w