| JustaLittle a întrebat:

De ce nu pot privi oamenii in ochi? Cu colegii, fetele, nu am aceasta problema, dar in rest...

Răspuns Câştigător
| 3amthinking a răspuns:

Este neincredere, anxietate sociala sau timitate. Sau poate minti destul de des acele persoane si nu te poti uita in ochii lor deoarece te-ai obisnuit sa nu o faci. Eu spun doar sa te relaxezi ca orice prostie ai spune poate o sa conteze azi sau maine, dar peste 2 ani oamenii aia nici nu o sa te mai tina minte sau ceva. Am avut si eu probleme cu anxietatea sociala, si am avut o terapie mai 'speciala' sa spunem asa: am fost trimisa la un concurs de vorbit in public. Am crezut ca ma fac de ras, dar am luat premiu bun. Si de atunci mi-a trecut incet incet orice fel de teama de orice, de uitat in ochi, de vorbit cu oamenii, de prezentat proiecte, de ascultri, de tot.
Incearca doar 'sa-ti iesi din carapace'.winking

6 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Se numeste timiditate, o poti invinge doar daca incepi sa iti petreci mult timp zi de zi socializand cu oameni.

| WaterDrop a răspuns:

Timiditate, frica de necunoscut, neincredere in tine. Cu colegii esti familiarizat deja si de aceea o poti face cu usurinta. Lucreaza la cele de mai sus si vei reusi sa faci asta cu toata lumea.

| Kandia15 a răspuns:

Esti timida happy. Am un truc pentru tine. atunci cand nu ai curaj sa privesti o persoana in ochi, uita-te intre sprancenele ei, deasupra nasului ( acolo unde isi fac indiencele punct rosu). Asa cel cu care vorbesti o sa creada ca ai incredere in tine si iti e si tie mai usor. Nu stiu de ce, insa functioneaza

| JustaLittle explică (pentru Kandia15):

Nu-s timida de obicei..Sunt chiar.dar mna

| Fky_Adrian_1999 a răspuns:

Probabil esti timid/a adica iti propun un exercitiu. Cand stai langa cineva necunoscut si nu il poti privi in ochi, prefeta ca acea persoana e propria ta reflexie si indiferent cat de greu ti-ar fi nu te uita in alta parte.

| Hesher a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema...ori nu ai curaj sa vorbesti cu acea persoana sau iti e rusine sa nu spui ceva gresit...