| Daisy_9886 a întrebat:

De ce oamenii apreciaza egoismul, oamenii prefacuti, cei care nu ar misca un deget sa ajute pe altcineva? Am un prieten de pe clasa I si imi spune mereu ca nu sunt normala si ca sunt nebuna din cauza ca ii ajut pe toti, ca imi pasa de restul mai mult de cat de mine si din cauza asta ma face proasta. Mai am o prietena care sta cu mine numai pentru banii mei, ca sunt foarte buna la tot, o ajut si nu ma supar daca ea se crede cea mai importanta, iar inainte ca sa fim noi prietene ea era singura, fata care fuge de toti, iar restul aruncau cu pietre. Imi era mila de ea si am adus-o in grup, iar apoi mi-a luat locul doar ca ceilalti nu au acceptat-o fiindca e prefacuta si egoista. Dar eu ce ma fac? Eu i-am reparat imaginea si toti ma fac proasta fiind ca ii ajut. Stiu ca sunt naiva, dar m-am saturat ca toti sa se foloseasca de mine. Cum sa ma schimb?

Răspuns Câştigător
| AnemonaP a răspuns:

Asa se spune daca esti buna te iau toti peste picior.Te considera naiva si proasta.Si eu sunt la fel crede-ma happy,nu sunt rea,egoista,sa ii fac pe ceilalti sa se simta prost,chiar daca nu imi convine ii ajut.O fata se mira foarte mult de lucrul asta, odata trebuia sa ne ducem cu autobuzul spre o scoala, eram fff departe de scoala noastra si nu aveam bani. Aveam nevoie de 2 lei dar nu aveam.am urcat intr-un maxi taxi si ne-a dat jos.Cand ne intorceam dupa ce nu am facut nimic, mi-a spus ca pe lumea asta exista un om bun la un milion.Nimeni nu te ajuta cu nimic.happyFara a vrea cv in schimb,si nu intelege cum pot fi mereu buna cu toti,si sa nu cer nimic,si vesela si asa,dar daca uh esti asa nu te schimba doar pentru ca altii spun lucruri.Dar ei nu se gandesc happy. Daca nu ar exista cineva bun e lumea asta ce ne-am face? sa zicem intr-o sala de cls daca nu ezista macar un copil care-si ajuta colegul cu un pix? ce ar face? toti ar fi rai,si nu a avea nimic,nu ar cere ajutorul nimanui fiindca stiu ca nimeni nu o sa-i ajute, Te face el prosta dar el este prostul.
Cu prietena aceea chiar nu sunt de acord, sta cu tine doar din interes.Asta nu este o prietenie adevarata. Daca nu ai ajutao intr-o situatie ce s-ar intampla? te-ar lasa balta si ar spune ca nu ai fost prietena ei.Cunosc cazuri,am o prietena care cand imi punea,,cf?" pe mess stiu ca vroia cv,nu ma intreba odata,, cmf? asa fara sa ceara cv, si cand nu am ajutat-o odata fiindca nu puteam a facut ca toate alea.Ar trebuie sa-i spui asta prietenei tale sa hotorati amandoua daca ramaneti prietene sau nu.Era un status care m-a impresionat:,,Am nevoie de cineva, dar nu am nevoie de oricine, am nevoie de cineva care are intr-adevar nevoie de mine " happy
Bafta! si sper sa-ti rezolvi problemele