| anonim_4396 a întrebat:

De ce oamenii confunda timizii cu ciudatii?
Colegii si doamna diriginta[o diriginta care favorizeaza straight face ] cred ca sunt ciudata, dar de fapt sunt retrasa si timida.
funda. happy

Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

Aşa sunt oamenii de-obicei.
Nu le pasă de părerea celor din jur, vor să creadă că gândirea lor este perfectă, chiar dacă este de fapt contrariul.
Obișnuiește-te cu această idee, pentru că nu vei scăpa prea ușor de ea. Şi în plus, nu-i băga în seamă.
Dar, cine sunt ei ca să te judece pe tine?

| anonim_4396 explică (pentru positivity):

Multumesc mult pentru raspuns!

3 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Majoritatea oamenilor sunt obisnuiti sa aiba de-a face cu persoane extrovertite, relativ sociabile, amabile si dornice de distractie (si asta e discutabil, fiindca nu toate lumea defineste distractia in acelasi mod). Cand nu esti asa, automat esti privit ceva mai suspicios si eventual catalogat drept ciudat, fara nicio explicatie, fiindca iti vezi de treaba ta si nu socializezi prea mult. Oricum ar fi, nu ar trebui sa iti pese de cum esti perceputa, fiindca nu prea poti schimba asta, nu are niciun rost si nu te afecteaza cu nimic, dimpotriva, e pierdere de timp sa incerci sa convingi pe cineva ca esti intr-un fel anume sau ca nu esti asa cum te-au catalogat.

| Ivanovicius a răspuns:

In opinia mea, aceste doua categorii sunt asemanate deoarece au doua lucruri in comun: neintelegerea. Pe ciudat nu ii intelegi. Pe timizi nu ii intelegi deoarece nu ajungi sa-i cunosti. Si de aceea se creeaza aceasta confuzie. Bafta!