| anonim_4396 a întrebat:

De f mult timp sunt in depresie sa zic asa. Gen nu depresie dura, asa mai copilareasca. Am 24 de ani si de multe ori am senzatia ca nu mi-am trait viata la maxim, monotonia iar, in fiecare zi tot acelasi lucru. Mai incerc un sport dar tot cam aia e. Sunt un tip si care se plictiseste rapid. Vreau mereu sa cunosc noul, am senzatia asta mereu sa schimb. Tot ma gandesc oare cu ce se ocupa altii de ii vad asa fericiti. Si imi pun intrebari laughing).
Domeniul in care lucrez, tot asa nu sunt multumit. Vreau mai mult dar nu sunt hotarat, un calvar tot. Parca nu ma lasa ceva sa ma bucur de viata, chiar daca nu o duc rau. Oare o fi obisnuinta? Sau asa e firea mea? Ce parere aveti?

Răspuns Apreciat de Editori
| Lioana a răspuns:

Asta e secretul nefericirii: sa vrei mai mult decat ai. Daca mereu vei vrea altceva decat ai, niciodata nu vei fi pe deplin multumit.
Fericiti sunt aceia care sunt multumiti cu ce au si multumesc lui Dumnezeu pentru asta.
Invata sa apreciezi lucrurile bune din viata ta si ignora-le pe cele rele. Asa vei putea fi fericit. In timp vor veni si alte lucruri bune dar nu-ti conditiona fericirea de implinirea lor ci doar fi multumit de ele atunci cand le primesti.

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Asa se intampla la mai multe persoane. Si mie mi s-a intamplat si o sa mi se mai intample. Asa sunt oamenii, cautand fericirea mereu si mereu. Nu se opresc niciodata asupra unui fapt. Incearca sa citesti carti despre asta. incearc sa meditezi ajuta

| Andreeush a răspuns:

Asta înseamnă că nu ești mulțumit de ceea ce ai.
Alții poate nu au nimic iar tu ar trebui să te simți norocos cu ceea ce ai.

| sdws77 a răspuns:

Firea umana... toti avem regrete de genul, cum ca nu am profitat la maxim de viata etc. Ideea este, ca ce a fost e de trecut si punct. Gandeste-te ca ti-ai trait viata la maxim si concentreaza-te pe prezent. Si daca ai grija sa faci totul bine in prezent, chiar nu vei avea ce regreta in viitor. O seara buna.