| zuziOoO a întrebat:

De la ce varsta ar trebui sa incep sa ma machez(cu creion, fard, fond de ten, etc)am 12 ani si ma dau cand ies afara cu glos si rimel, este ok?

5 răspunsuri:
| LadyInBlack a răspuns:

Este bine sa incepi cat mai tarziu sa te machiezi in adevaratul sens al cuvantului. Daca te dai cu putin rimel (nu in exces) si gloss sau balsam de buze este ok. Seara insa nu te culca cu rimelul pe gene, este mai bine sa te demachiezi.
PS: Baietilor le plac fetele naturale. Daca ai cosuri si vrei sa iesi in oras sau sa mergi la o petrecere pune putin fond de ten, in rest nu te da cu fond de ten doar pentru ca se da si X sau Y, iar asta e valabil si cu creionul de ochi, fard etc.

| ianna a răspuns:

Este super ok pentru varsta ta happy crede`ma, nu este o nebunie sa folosesti fondul de ten sau pudra.acestea iti imbatranesc pielea si nu o lasa sa respire.adica o irita si grabesc aparitia cosurilor. poti folosi gloss si balsam de buze cu nuante naturale si rimel negru, dar nu exagerat de mult happy Pe la vreo 14 ani. poti folosi fardul si creionul.incearca sa nu alegi culori extravagante pentru fard,ci nuante naturale, ca cele ale gloss-ului, pentru ca te avantajeaza.Te pup :*

| adriana_3818 a răspuns:

Hmm...pai la varsta ta.atat d fradega nu ar trebui sa te machiezi deloc.iti maschezi adevarata frumusete...de la 15-16 ani ar fi ok.o tenta.cum ai zis si tu e foarte bine. putin rimel si gloss.stii care e faza? daca ai trasaturi frumoase(ochi mari,nas finut, buze frumoase)o simpla tenta e de ajuns, cum am zis.o sa iesi oricum in evidentahappy

| Anonim1596 a răspuns:

Nu ar trebui sa incepi sa te machiezi devreme pentru ca de la creionul de ochi poti sa ai probleme cu ochii, fondul de ten iti imbatraneste fata.iti apar cosuri si riduri...iar de la rimel iti pot cadea genele, din cauza ca acesta ajunge la radacini. Desigur gloss-ul este okwinking.Te sfatuiesc ca doar la evenimente speciale sa te machiezi, insa mai natural.Crede-ma si eu am folosit fond de ten si ma chinui cu acneea x(. Esti foarte frumoasa si asa naturala.love struck:X Sper ca te-am ajutat kiss Gandeste-te la ce e mai bine pentru. tine. >big grin

| bombolinna a răspuns:

Cat mai tarziu, pentru ca dupa iti iriti tenul si peste cativa ani vei plange ca ai inceput sa te machezi de mica. O fata este frumoasa cat mai naturala. happy