| anonim_4396 a întrebat:

De la ce varsta credeti ca este normal o fata sa aiba iubit? adica eu sunt de 16 ani, dar tot nu ma gandesc la asta.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Eu te sfătuiesc după 18-20 ani.
Pa, pa.

| Hmmmm a răspuns:

Nu exista o varsta anume.varsta difera de la persoana la persoana.
unii se dezvolta mai repede, altii mai tarziu atat fizic cat si psihic. unii la 12 ani deja au o relatie, altii nici la 18 ani nu au inca o relatie pentru simplul motiv ca nu se simt pregatiti pe plan psihologic sa aiba unul.
relatiile pana in varsta de 16-18 ani sunt niste relatii mai mult superficiale. fetele si baietii de la acea varsta isi cauta iubiti sau iubite, pentru ca asa e la moda, pentru ca asa fac si cei mai mari.acele relatii ar trebui sa se limiteze la iesiri in parc, la cafenele, dar sex niciodata.
de la varsta de 16-18 ani deja incepe sa iti pese si cu ce fel de persoana iesi.ambalajul isi pierde din importanta si conteaza mai mult gandirea, caracterul, comportamentul, personalitatea celui de langa tine.incepi sa iti cauti iubiti pentru ca simti nevoia cuiva langa tine, pentru ca vrei asta, nu pentru ca e la moda si asa fac si ceilalti.
nici macar iubirea nu este la fel. iubirea la 13 ani este ceva trecator. o data cu euforia de la inceputul unei relatii dispare si "iubirea", dar mai tarziu iubrea si sentimentele fata de celalt devin mai profunde. te implici si investesti mai multe sentimente intr-o relatie.si poate aparea chiar si sexul in relatie, care este menit sa va apropie si mai mult.
poate ca tu nu esti genul relatiilor infantile, superficale, de asta nu simti nevoia unui iubit acum.nu e nimic in neregula cu tine.ma gandesc ca ai pus aceasta intrebare, pentru ca ti se pare ciudat ca fatele din jurul tau sa aiba iubiti, dar tu sa nu simti nevoia sa ai unul.la un moment dat, daca e sa vina, va veni.nu ar trebui sa te mai gandesti la asta.ar trebui sa lasi sa vina totul de la sine.in mometul in care o sa gasesti baiatul potrivit si te vei indragosti cu adevarat vei simti nevoia sa fi impreuna cu el si vei fi.

| clauss a răspuns:

Cand esti pregatita sufleteste, destul de matura sa stii ce vrei

| Yang a răspuns:

Iubirea nu are varsta. Daca vrei sa ai o relatie cum trebuie bazata pe incredere, respect, sa fii responsabila si constienta de ceea ce faci, sa stii ca este ceea ce vrei(ma refer la sex) adica sa ai o relatie ca la carte as zice sa mai astepti putin 1an sau 2. Poti avea iubit si la varsta asta nu trebuie sa vrei tu se intampla pur si simplu sa iti placa o persoana, sa te indragostesti cam la varsta ta 16-17 ani incep relatii din care un anumit procent au chiar perspectiva unui viitor impreuna.Depinde de tine de felul in care ai dori sa traiesti o relatie iti dau un exemplu sunt foarte multe postari care apartin unor copii de la 12 ani in sus care disperati spun ca au facut sex, au raman insarcinate, cum sa faca sex, cum sa atraga baietii si toate astea ca si cum ar fi natural la varsta aia.Nu este, deci ai varsta potrivita dar nu trebuie sa te grabesti cu cat esti mai matur cu atat stii mai bine ce este bine pentru tine, esti in gradul sa iei o decizie spre binele tau de care pe viitor nu o sa iti para rau.

| ioana996 a răspuns:

Nimeni nu iti poate spune o varsta anume.Asta tu trebuie sa hotarasti. dar bine asta nu inseamna ca de exemplu te intreaba un baiat de pe strada daca vrei sa fi cu el ii poti spune da! Nu... ii vei spune da doar tipului pe care il placi cu adevarat, despre care sti lucruri si aveti multe in comun.Cat despre varsta gandeste-te ca el nu ar trebui sa aiba nici 20 de ani adica maxim sa fie cu 3 ani mai mare decat tine...si in felul acesta poate si parintii tai vor fi de acord daca vor afla cu cine stai happy

| Akid a răspuns:

Eu am avut la 13 anilaughing primul

| Pain a răspuns:

Poti incepe si acum da chestia cu sexu mai asteaptaun pic, da sa ai un prieten acum nu e ceva iesit din comun, tu macar ai 16 ani, am vazut fete de 12 ani care nu mai erau virginelaughing)