| MaRIAN9889 a întrebat:

Deci mai sunt două săptămâni și ceva pana ce dau bacul si sunt nehotărît la ce facultate sa merg mai departe. Sunt de la liceul economic, profil economic si ma gandesc sa dau in IT sau medicina. Stiu ca asta ar insemna sa stau un an acasa pentru a invata pentru admitere. Intrebarea mea este, pe care dintre cele 2 profile sa aleg, amândouă imi plac in sensul lor si sunt nehotărît, vreau niste păreri. De ce as da la medicina sau de ce as da in IT, daca se poate. Ma va ajuta foarte mult. Multumesc!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca dai la medicina, cred ca iti vor trebuii 2-3 ani sa pui mana serios sa te pregatesti, ca-i competitie acerba, iar noteeld e intrare sunt foarte mari, venind elevi de la licee unde au invatat chimia si biologia, foarta multa.

| Cosmin86 a răspuns:

IT -> bani multi in timp scurt, la noi in tara salariul unui senior cu 7-8 ani de experienta ajunge la 3000 de euro in mana. Ca doctor da, poti face mai multi bani (in special cu spagi), dar dureaza foarte mult.

Dar cum puii mei sa-ti placa asa mult doua chestii complet opuse? Una axata pe gandit si alta pe tocit? happy

| MaRIAN9889 explică (pentru Cosmin86):

IT-ul a inceput sa imi placa din generala, faceam ore suplimentare cu profesorul de tic. El strangea un grup din toata scoala si stateam cate o ora maxim doua. Mie imi placea si mi se parea interesant, iar cu medicina a inceput la sfarsitul clasei a 10a, nu mi-am dat seama atunci pe moment, dar in vacanta de vara am facut putin sala si am avut si un antrenor. El imi explica foarte multe chestii interesante despre corpul uman, incheieturi, inima, digestie. Dupa ce m-am lasat de sala dupa cateva luni bune am facut gastrita si am slabit o gramada, am slabit asa de mult incat mi s-au deplasat rinichii. Eram foarte disperat, deoarece nu mai aveam voie nici macar sa fug, iar eu adoram sa alerg macar 15min si am stat aproape toata vara sa ma documentez despre corp, organism, boala mea. Am descoperit multe si imi placea sa invat despre corpul uman si despre reactiile lui, voiam sa aflu cat mai multe. Pana la urma mi-am revenit. A inceput scoala si m-am axat pentru scoala si bac. Dar eu niciodata nu m-am gandit ce sa fac cu viitorul meu si m-am gandit, ce mi-a placut pana acum si am ajuns la concluzia asta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MaRIAN9889):

De sala nu te lasi niciodata. Eu fac de la 16 ani si acum, la 32, tot fac chiar mai serios ca inainte!

Revenind: trebuie sa te gandesti si ce implica medicina, cati ani de facultate, de rezidentiat, etc. Apoi faci la fel pentru IT, trebuie sa ai si rabdare anii aia, ca e vorba de ani de zile nu de 2-3 luni.

| Catrice a răspuns:

Dacă îți plăceau atât de mult, ai fi ales un liceu teoretic, unde înveți biologie și info la nivel
cat de cat avansat.

| MaRIAN9889 explică (pentru Catrice):

Păi sunt in clasa a 12a si abia anul acesta, am inceput sa ma gandesc ce sa fac cu viata mea, în mod serios.

| Ada4566 a răspuns:

Încearcă IT, la medicina iti va lua foarte mult timp.