| DeAtHKnIgHt a întrebat:

Buna TPU...Am o problema si nu stiu cum sa o rezolv, chiar daca am mai trecut prin asta de multe ori acu e mai grav.

Deci am luat un 3 in teza la mate(stiu ca e nasol si ca nu am avut NIMIC in cap) am rezolvat tot da am gresit ogramada...NICIODATA nu am luat o nota sub 6...
Si aici e problema...Cum sa-i spun mamei? Nu i-am spus niciodata ca am luat vreo nota mai mica de 6.Stiu ca o sa veniti cu "sa-i spun adevarul"da imi e frica ca ma va pedepsi rau si nu stiu nu pot sa-i spun...

Cel mai bun sfat fundita.

Răspuns Câştigător
| oanaelena95 a răspuns:

Eu cred ca cel mai bine ar fi sa ii spui chiar tu inainte sa vina la scoala si sa vada...nu e o nota de care sa fie mama ta mandra dar asta e se mai intampla poate va fi suparata ceva timp pe tine dar o da ii treaca caci asa sunt mamele.happy Ii poti explica cum s a intamplat si sa ii promiti ca te vei ambitiona si vei invata mai mult! E cel mai bine:*

10 răspunsuri:
| SindyR a răspuns:

Eu zic asa daca nu ai curaj sa ii spui in fata pentru ca te sperie reactia ei iti spun sa ii scrii pe un bilet si sa il pui in poseta cand. Dar sa mentionezi ca ai fost iresponsabil/a si sa ii faci genu de promisiuni ca de acum vei invata din rasputeri. Chiar daca te va pedepsi dar e ceva cand ii spui tu si e altceva cand afla ea si atunci e si mai rau. Eu cand am fost in situatia asta asa am facut. Cei drept am fost pedepsita 2 saptamani dar macar stiu ca nu s-a suparat foarte tare pe mine.

| Mihaelaa98 a răspuns:

Pai eu odata am luat un 1 ca am copiat ( da nu la teza ) Si eu nu sunt genu de 2.3.3.2 si sincer n-am stiut cum sa-i spun asa ca am gasit momentul cand se grabea sa plece pentru a nu avea timp sa ma certe si cand sa iasa pe usa am zis. Tata am luat un 1. si nu ma mai certat.Ori poti face si tu asa, ori iei mai multe note de 10 si ii arati carnetu

| LoveIsAllNeed a răspuns:

Off! Foarte nasol.sad Incearca sa iei note cat mai bune ca sa nu ai medie de corijenta si daca nu vrei sa.i spui mamei, nu.i spune, dar cel mai bine e sa.i spui. oricand poate sa afle de la altcineva si o sa fie mai rau. Ia note bune si nu se va intampla nimic rauhappyStai fara grija!

| smile20000 a răspuns:

Incearca sa pari cat mai trista cand ii spui si promite-i ca vei fi mai atenta. Sigur se va supara dar poate mai putin. Stiu prin ce treci ca cea mai mica nota a mea la mate a fost 4 da din fericire nu la teza.

| DeAtHKnIgHt explică (pentru smile20000):

Smile sunt baiat lol nu fatalaughing

| smile20000 a răspuns (pentru DeAtHKnIgHt):

Scuza

| МŶĶÁŶ a răspuns:

Deci am scris pe google sfaturi pentru invatat sau ceva de genu, si ia ghici ce? Am dat peste intrebarea ta...

| *Lyttle.me* a răspuns:

Hey there!winking

Pentru inceput, te manifesti urat.trantesti si te enervezi iar ea o sa te intrebe ce ai. Tu ii spui exact motivul (ca ai luat 3)si obiectezi faptul ca ai cazut, dar te ridici singur pentru ca esti convis ca poti mai mult, esti capabil de mult mai mult. O sa vada cat regreti si ca te intereseaza mult nota asta si o s-o lase balta. De suparat o sa se supere iti dai seama, dar fii cu un pas inaintea ei si ia tu initiativa ca s-o uimesti.

| ZeDe a răspuns:

,,Mama imi cer scuze dar am sa iti dau o veste:Am luat la mate 3 in teza deoarece nu am fost atenta dar iti promit ca...

Parerea mea este ca oricum va fi putin suparata dar daca stii ca daca ii spui tu va fi mai bine decat sa afle ea.

Baftabig grin

| Andreea6w4 a răspuns:

Incearca la urmatoarea teza sa iti imbunesti nota s-au imbuneazo mai intai cu o nota mai mare care ai luat-o la vreo nota. Fundita?