| anonim_4396 a întrebat:

Este bine sa fiu mai mereu numai cu gandul la liceu (note, etc)? In sensul ca deseori uit de notiunea de prietenie. Nu am un close friend, ca sa il numesc asa.
Sunt copil de profesori si cumva am de la parinti aceasta determinare si ambitie de a excela in domeniul invatamantului, dar nu ma simt bine mereu in postura asta. Un sfat?

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

E corect și responsabil din partea ta sa acorzi importanta scolii.

Dar nu exagera. Acorda importanta și subiectului "prietenie". Pe măsură ce treci prin liceu și facultate devine tot mai greu să-ți faci prieteni apropiați.

Era și o gluma pe internet, "The biggest miracle Jesus performed was having 12 close friends in his mid 30's."

Din păcate când te simți singur/singura nu o sa te ajute sa te uiți în carnetul de note și să vezi numai note de 10.

| TheCuriousCat a răspuns (pentru VoidEternal):

Mulțumesc mult! Așa e!

Răspuns Apreciat de Editori
| Musca88 a răspuns:

Daca intr-adevar asta vrei sa faci cu viata ta, sa excelezi la studii, atunci continua, nu trebuie sa te lasi de studii pentru ca ceilalti sunt diferiti.

Este mai rau sa te simti singur inconjurat de "prieteni" decat sa fii singur. Cauta sa-ti faci prieteni care sa te accepte asa cum esti si sa fie persoane de care chiar iti pasa.

2 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu, caută un echilibru. Ce note ai luat în liceu nu o să conteze deloc peste 10 ani.