| tewutu a întrebat:

Este perioada petrecuta in facultate cea mai frumoasa din viata unui om? Sau este mai frumos in liceu?

Răspuns Câştigător
| Tinna_Cristina_1989 a răspuns:

Nu cred ca se compara, sunt momente diferite..In liceu faci tot felul de chestii copilaresti, inca depinzi de parinti, esti un copil.La facultate toata lumea este a ta,esti singur, tu iei deciziile, te gospodaresti, te maturizezi, te distrezi maxim apoi cauti o relatie serioasa happy mai pe la final asa.

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MihaiGe a răspuns:

Dupa mine este mai frumoasa viata din liceu, mai ales cand asculti melodia Ani de liceu de stefan banica jr.
Bafta!

| KaterinaРомановский a răspuns:

Da, este mult mai frumos decât la liceu, nu se compară!

| olivert1310 a răspuns:

Sunt momente diferite, dar asta depinde de colectivul de colegi cu care esti in clasa. Eu in liceu nu m-am simtit prea bine. Imi aduc aminte cu placere de clasa 11 si a 12 cand am capatat mai mult curaj. Acum sunt la facultate si situatia s-a schimbat. Daca in liceu eram numai pusti imaturi si plini de fite de clasa 8-a la facultate am intalnit oameni maturi. Este adevarat ca te maturizezi si cred ca tocmai asta face ca perioada din facultate sa fie cea mai frumoasa pentru ca toate lucrurile pe care le faci(fie si nebunesti) sunt facute cu cap. De liceu iti aduci aminte numai de flecarii copilaresti de care uneori poate sa iti fie rusine. Fiecare are parerea lui, dar daca ma intrebi pe mine, perioada din facultate depaseste cantitativ si calitativ tot ce am facut in liceu. O mare variabila care da peste cap multe este colectivul cu care esti. Poate sa-ti para insuportabil si plictisitor in functie de oamenii pe care ii ai langa tine. A zis Tinna_Cristina_1989 ca te gospodaresti la facultate. Eu si cand eram in liceu m-am gospodarit singur pentru ca eram de la tara, asa ca acum sunt cu mult inaintea multor baieti si fete la capitolul asta. Stiu ce indeamna sa faci foame si stiu si ce inseamna sa maninci a calicie pana te doare burta laughing) Nu stiu in ce stadiu al vietii tale esti insa iti spun ca daca esti plecat de acasa mai de mic si stai fara parinti, te ajuta mult. Eu nu am avut incotro, pentru liceu a trebuit sa merg intr-un oras mai indepartat de satul meu, iar pentru facultate la fel. M-am intalnit cu o fata care era la facultate dar era din Bucuresti, asa ca ea a stat cu parintii ei si in liceu si la facultate. Nu stia ce inseamna cheltuielile unei case, sa faci rost de hrana, sa economisesti orice maruntis. Eu sunt plecat de acasa de 7 ani. De 7 ani stau prin gazde si cu baieti diferiti, singuri sau cu proprietarii si crede-ma ca m-a ajutat mult. Parintii mei nu aveau incotro, au muncit sa ma tina in scoala. Acum sunt ultimul an la facultate, licenta nu am terminat-o dar stau sa iti scriu tie aceste sfaturi, care sper ca te vor ajuta big grin Mult succes iti doresc si daca va fi sa stai singur (nu sa fugi de acasa) sa nu eziti. Cu cat esti plecat de acasa mai d emic, cu atat mai bine.

| tewutu explică (pentru olivert1310):

Multumesc pentru un raspuns asa de complet.

Răspuns utilizator avertizat