| Miruna0909 a întrebat:

Este posibil sa nu am nici un prieten/prietena din cauza ca maica mea nu ma lasa sa stau afară seara, efectiv cand se face putin intuneric, ma cheama acasă.
Am 18 ani, și toti adolescentii de varsta mea, cand se insereaza, ies afara, nu există vreo unu în orasul meu sa stea ca mine, pana si copiii de 13-14 ani sunt lasati de parinti sa stea pana mai tarziu. Ce sa fac in situatia asta? Ma simt ca ultima antisocială, pentru ca nu am nici un prieten/a sau un grup cu care sa stau afara, pentru ca toti, dar chiar toti, pana si cei care au 10 pe linie si sunt tocilari, sunt lasati sa stea pana mai tarziu.

6 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Daca chiar ai 18 ani si totusi pui intrebari dinacestea puerile...Nu stiu ce vei face pe viitor.
Termina liceul si du-te muta-te singur/a.

Sunt locuri de munca aici in Romania sau in strainatate care ofera cazare gratuita sau contra cost care se retrage din salariul lunar. Poti lucra si invata in paralel daca vrei sa iti continui mai departe si studiile dar e important pentru inceput sa iesi din mediul acesta care nu iti mai prieste si sa te faci un adult adevarat si sa ai liniste in viata.

Vor aparea si greutati in viata de adult, dar asa te vei maturiza si caii.

| Miruna0909 explică (pentru Sophieka):

Esti cea mai corecta persoane de pana acum, care mi-a raspuns la intrebari

| Sophieka a răspuns (pentru Miruna0909):

Eu la 18 ani am iesit dintr-un mediu nefavorabil si nu m-am mai intors.

Mi-am facut cativa prieteni de calitate pe parcurs care sunt alaturi de mine la greu si am liniste in viata si in casa.

In casa mea si in viata mea e liniste si eu sunt stapana. Nu accept ca lucrurile sa se schimbe in defavoarea mea.

| Miruna333 a răspuns:

Dacă ai 18 ani, nu îți mai pot impune nimic, însă, poți încerca să ai o discuție serioasă cu ei.
Gândește-te la un discurs matur, explică-le sincer de ce va fi benefic pentru ține să stai seară afară și încearcă să le înțelegi și lor motivele de ce nu te lasă și vino cu soluțîi la acestea. Asigura-i că pot avea încredere în ține, clar nu te lasă afară pentru siguranță ta și pot fi exagerat de protectivi, citește despre asta online și da-le exemple de ce ești greșit să facă aceste lucruri, înțelege-le punctele de vedere și ii poți întreba și pe ei ce au nevoie că să fie în siguranță, de exemplu să fie tot timpul unde ești, sau să le dai un mesaj pe ora, asigurându-i că ești bine.
Eu așa procedăm cu părinții în adolescență, nu aveau problemă unde mă duceam sau cât stăteam, conta să fiu în siguranță și să știe de mine că sunt ok.

| Robert2526 a răspuns:

Pai trebuie sa discuti asta cu parintii tai. Chestia cu parintii este simpla, trebuie sa le arati ca pot avea incredere in tine ca sa poata sa treaca peste anxietatea lor de a te lasa pana mai tarziu. Discuta cu ei despre dorinta ta si asigura-i ca nu faci nimic rau, si roaga-i sa te lase mai mult. Doar printr-o discutie cu ei poti rezolva problema. Si mai ales, nu te pozitiona contra lor, daca spun nu, nu te certa cu ei ci peste ceva timp incerci din nou.

Problema este clar la ei sa stii, au probabil o teama ca ai putea sa patesti ceva, o grija excesiva..de aceea au nevoie de timp pentru a intelege ca esti deja mare si ca oricum, daca e sa patim ceva, patim oricum, oricat de mult ne-am feri

| portocala11 a răspuns:

Inteleg perfect prin ce treci. Nici pe mine nu ma lasau ai mei sa ies afara pe noapte. ba chiar atunci când incepea sa se intunece, eu trebuia sa fiu în casa. am încercat sa vorbesc cu ei despre asta, însă nu am rezolvat nimic asa ca singura treaba care mi-a rămas de făcut a fost sa stau acasă și sa învăț. pana la urma mi-am făcut un iubit, iar acum dacă sunt împreună cu el ma lasa afara pana la cat doresc)în caz ca nu o sa te lase nici dacă vorbești cu ei, fa-ti și tu un iubit în care sa aibă ai tai încredere. poate asa vor trece și ei cu vederea.)) sau spune-le ca te aduc prietenii tai acasă, pana în fata porții. asta dacă o sa o facă pentru tine.