| XatomisX a întrebat:

Fiindca maine incepe scoala, astazi m-am gandit sa va zic trista realitate sad.
Mai tineti voi minte ce frumos era in generala? ce colegi de treaba aveti?

Acum o sa fac o comparatie intre generala sa zicem clasa a 7-8-a cu liceul clasa a 10-a 11-a 12-a a 9-a nu pun ca inca nu se cunosc elvii intre ei

1.In generla cand te asculta si nu stiai nimic zicea ca iti da 3 iar tu te rugai de profesor ca el accepte sa te asculte ora urmatoare-La liceu te rogi de profesor sa te asculte ora urmatoare dar iti da si 3 si spune sa te pregatesti pentru ora viitoare

2.In generala cand venea ora de sport era fericirea vietii-La liceu ora de sport insemna sa chiulesti in mare parte gandindu-te la,, ce imi trebuie mine sport?" (eu nu chiulesc la sport chiar imi doresc sa fac un fotbal ca in generala dar nimeni numai vrea sad )

3.In generala daca aveai parul lung ca baiat (cum am eu )profesorii iti ziceau de 2 3 ori sa te tunzi apoi te lasau-La liceu profesorii iti zic de 2 3 ori si apoi iti scad nota la puratare in cel mai fericit caz la 9 ( eu asa o am sad )

4.In generala fita insemna sa ai card de 512 mb iar colegii tai de 256 sau mai mic atunci toti mureau de ciuda laughing-La liceu fita insemna sa ai o masina scumpa cumparata de taica-tu si sa te lauzi la colegi cu ea, iar daca esti fata o geanta la 10 milioane

5.In generala erai considerata besmetica daca aveai un iubit in clasa a 9-a 10-a tu fiind in a 8 minin a 7-a.La liceu esti considerata tare daca ai un iubit de 30 de ani cel putin

6.In generala nu te intelegeai in general cu 2 sau 3 colegi.La liceu te intelegi cu 2 sau 3 colegi

7.In generala o gluma insemna sa iti faca o farsa un coleg la telefon sau sa te sperie cand intrai in clasa, el fiind dupa usawinking-La liceu o gluma inseamna un coleg sa te dezbrace in fata clase.

8.In generala 2 colegi ascultau manele.La liceu 2 colegi nu asculta manele straight face

9.In generala daca ramaneai corigent la o materie te stia tot liceu dar oricum nu te lasa nimeni happy-La liceu sa ramai corigent doar la o materie este fericire

Eu sunt clasa a 11-a si si in 3 ani am reusit sa capat experienta in cunoasterea liceului si m-am gandit sa fac o comparatiewinking Ce credeti am dreptate? Mi-e dor de generala crying

ps:mai adaugati si voi comparatii happy

8 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Sunt de acord cu o mare parte din ce ai enumerat, insa altele nu s-au aplicat in ceea ce ma priveste, fiindca fiecare liceu are colective relativ diferite, chiar daca majoritatea este ca la fel. Punctele 4, 5, 6 si 8 s-au aplicat si in ceea ce priveste experienta mea la liceu (noroc ca mai am doar un semestru si termin), insa eu nu pot spune nici ca perioada in care eram in generala a fost una prea frumoasa. Oricum, ideea e ca pe parcursul anilor, in special in perioada adolescentei, oamenii se schimba foarte mult si, prin urmare, diferenta intre scoala generala si liceu e una foarte mare, in majoritatea cazurilor.

| iuliaiuliaiulia a răspuns:

Mai, eu sunt inca a 8a, nu ma sperialaughing Sa vedem... cu notele hmm cam asa ebig grin desi au inceput la unele materii sa puna note naspa... La sport, eu sunt printre putinele fete (eu si 1 fata sau 2) care vor sa joace baschet de exemplusad. Cu tunsul la noi e proful de mate care ameninta baietii ca daca nu se tund le da nota mica ceea ce app e chiar aiurealaughing La noi in clasa, mobilul gen Nokia antic e mai smecher ca orice Iphonelaughing); clasa mea e o clasa de manelistilaughing in fine, facem la panarama ca-ncep astia sa cante in timpul oreilaughingstraight facestraight face; nu, nu a ramas nimeni corigent ma mirlaughing Aoleu deci zici ca o sa se schimbe astea in vreo 2 ani?puppy dog eyespuppy dog eyes live while we're young!hee hee:3:3

| cristiiiiiii a răspuns:

Daaa imi e asa dor de generala crying am venit la un liceu unde majoritatea colegiilor mei au facut generala in aceeasi institutie si fac niste faze fata de cei veniti din alte scoli...numai vorbesc ce fac cu restul colegilor mei care au mai venit din mediul rural. Una peste alta imi place si liceul da nu se compara cu scoala generala.

| HueyFreeman a răspuns:

Ce frumos era in generala......ne dadea carti, acum scot banu, ce sa fac. laughing

| XatomisX explică (pentru HueyFreeman):

Exact straight face si mai dai si o gramada de bani pe carti inutile religie si alte minuni

| cristiiiiiii a răspuns (pentru HueyFreeman):

Decat sa dai 30 de lei pe o carte, mai bine dai 3 lei si iti iei un pachet de 32 de cartilaughing

| Numero1 a răspuns:

Da in generala ra mai frumos si pur si simplu pentru ca acolo aveam prieteni.m-am transferat de mai multe ori la scoli diferite am schimbat satul cu orasul dar crede-ma ca nici-o scoala nu se compara cu cea de la tara, acolo am avut prieteni adevarati.
p.s.inceputurile sunt mereu cele mai grele dar sfarsiturile sunt mereu cele mai urate.

| TheLordofSalem a răspuns:

Da ai dreptate. Eu sunt doar clasa a10-a, dar era mai bine generală. Eram mai uniţi şi nu era zi în care să nu facem ceva, sa râdem. Profesorii erau mult mai înţelegători. Cât despre muzică, aş putea spune că în fiecare clasa există manelişti. Prin clasa a5-a a6-a, recunosc şi eu ascultam ce prindeam. Apoi am început sa o dau pe rock şi metal, dar cu toate astea colegii nu îmi reproşau nimic. Mă înţelegeam bine cu toţi, plus ca mai aveam rockeri în clasă. În cel mai rău caz erau vreo 4-5 cu care nu prea vorbeam, dar nu aveam nimic cu ei, să nu îi suport sau ceva de genu', pur şi simplu nu prea discutam. Acum la liceu nu aş putea spune ca nu ma înţeleg bine cu colegii, doar ca nu mai e ca în generală. Cel puţin eu nu mă simt la fel de apropiat de "noii" colegi. Cu părul nu am probleme şi nu am avut niciodată, iar figuranţi nu prea am în clasă. Sigur, fiecare are fiţele lui, dar acceptabile totuşi. De chiulit de la ore dacă e cazul pot să îmi gasesc cu cine. Un lucru care nu prea îmi place sunt glumele proaste facute uneori şi porecle date aiurea. În rest, este destul de bine.