| AsteaptaMaDincoloDeMoarte a întrebat:

Funda..Nu stiu ce sa ma fac. Am un grup de" prieteni", 2 baieți şi 2 fete. Sunt singurul rocker din el. Restul ascultă manele si sunt luat peste picior din cauza asta.
In fiecare seara la 19:00 ieşim/ieşeam pe afară, la meci, la suc etc.Ei mă chemau pe mine..deşi de cele mai multe ori doream să stau in casă.
1. Nu mă primesc la aceeaşi masă cu ei.
2. Câteodată unul din ei face cinste si mie nu imi i-a nimic...Şi trebuie să ascult cum molfăiesc prăjiturile, semințele şi sucurile alea.
3. Dacă eu imi iau bani trebuie neapărat să fac cinste.
4. Câteodată mai dau în mine (sunt cel mai inalt din grup, am 1.70 si 70 de kg) si daca vreau sa dau in gluma inapoi sar pe mine toti "nu ai voie sa dai" "lungane te dai smecher" "huaa satanistule nu da in crestini" si lucruri de acest gen...
5. Toti se iau in brate inainte sa plece acasa si pe mine nu ma ia nimeni...
Ce sa fac? M-am gandit pana si la sinucidere...ajutor..doresc un sfat..nu pot sa nu ma mai vad cu ei pentru ca stam in acelasi cartier..si sunt fix vizavi de mine..Am incercat sa discut cu ei si sa spun ca ma deranjeaza dar au inceput sa ma injure si sa arunce cu chestii in mine.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Dar de ce iesi cu ei? Atata stiu sa faca, atat ii duce capul. Nu ai cum sa ai pretentii de la asemenea oameni. Nu esti de vina cu nimic ca tu asculti rock si ei manele. Problema este fix a lor, ca au comportament grotesc. Blocheaza toti acesti asa-zisi prieteni pe toate platformele de socializare si incearca sa ii eviti daca stii ca ies printr-un loc aproape de casa ta. Si cel mai important lucru, sa iti scoti din cap sinuciderea. Pai ce rezolvi? Crezi ca ii lovesti undeva cu chestia asta? O sa dai de lucruri mai urate in viata si trebuie sa mergi cu capul sus inainte. Cati ani ai? Nu mai cunosti si alte persoane? Poti incerca sa cunosti la scoala/liceu sau facultate, ori in online. Nu trebuie sa te opresti aici, ci sa continui sa cunosti oameni. Sunt destui oameni ok, civilizati, cu care te poti intelege. Niciodata sa nu te cobori la nivelul astora pe care ii numesti acum prieteni.

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Pe astfel de specimene îi consideri tu prieteni?
Prietenii normali nu te tratează astfel indiferent de genul de muzică pe care îl asculți, indiferent de cât de diferit ești tu față de alții.
Ei nu îți sunt prieteni, ei te cheamă cu ei pe afară pentru a te lua peste picior, pentru a avea de cine să râdă.
Ignoră astfel de persoane.

| Sofer a răspuns:

Scăpa de acei prieteni rasiști. Prietenia dintre rockeri și maneliști. Nu merge.