| HelloWorld00 a întrebat:

Hay, TPU! Sunt sefa clasei de 7 ani si am un caz dificil... O fata din clasa mea este mai saraca si exista zvonuri cum ca ar fi adoptata. In schimb, ea nu este o persoana deloc buna, face glume proaste, de grădiniță, si deranjeaza colegii in continuu. Am incercat sa fiu eu prietena ei (caci nu are niciuna adevarata) dar mi-a fost pur si simplu impodibil! Este un copil greu de suportat si un exemplu prost de invatatura.
Problema este ca cei din grupul popularilor se poarta destul de urat cu ea. ce sa fac?

4 răspunsuri:
| grab a răspuns:

Vorbeste cu cine e tutorele/parintele ei si eventual scrie-i o scrisoare foarte detaliata cu problemele pe care le-ati sesizat la ea si cu ce deranjeaza asta buna desfasurare a activitailor in si in afara orelor. cere si ajutorul dirigintei, eventual ea poate sa ii faca o vizita acasa in scopul sesizarii anumitor probleme care o fac sa se comporte asa. in cel mai rau caz poate fi amenintata cu exmatricularea sau transferul la alt liceu unde glumele ei au mai mult succes.

| Allina1 a răspuns:

Pai probabil isi ascunde tristetea intr.un comportament urat...trebuie sa o faci sa inteaga ca poate fi apreciata daca se schimba.a fost la psiholog?

| HelloWorld00 explică (pentru Allina1):

Nu, nu cred ca a mers la psiholog, dar daca ar merge ar afla "grupul" ar fi vai si amar de reputatia ei

| ralu14sss a răspuns:

Incearca sa discuti cu ei sau cu psihologul scolii (daca aveti) sau vorbeste cu dirigintele sigur va gasi o solutie