| PandaBear7 a întrebat:

Hei, am o problema foarte mare. Tocmai am intrat in toamna la liceu, intr-o clasa de fete. In prima saptamana eram vazuta cea mai populara, facusem o gasca si stateam numai cu ele. Intr-una din zile imi era asa rau incat nici chef de vorba nu aveam, colegele mele vorbeau in timpul asta. A doua zi eram ok, dar ele deja incepusera sa vorbeasca doar intre ele. ulterior am inceput sa ma simt in plus. tin sa precizez ca sunt foarte nebuna, haioasa, spontana, imi place sa ma plimb mereu, sunt genul de rebela care chiuleste. dar totodata fashion. deeeci imi place sa fiu in centrul atentiei si nu pot sta ca o fraiera, deci m-am mutat, si oricum nu ma observau, deci nu le-am mai zis. s-au suparat fooarte tare, a fost scandal, ma urau toate. (in prima saptamana eram tratata ca o printesa, iar eu eram suparata din probleme minore gen ca ploua si nu e soare). a fost o perioada relativ grea, ma simteam ca si cum toti ar fi impotriva mea, dar nu era chiar asa. ei bine, m-am mutat in banca cu o fata de treaba, la fel de chiulangioaica. cu ea in banca era caterinca, nu era ca la celelalte: barfa si relatii. toate bune si frumoase pana cand si-a gasit o colega mai pe stilul ei si m-am simtit in plus si m-am mutat, pentru ca oricum urma sa-mi ceara ea. in tot acest timp eram pauza de pauza pe afara dupa cate un baiat.
la inceput nu ne cunosteam, nu era niciunul tupeist. iar eu certandu-ma cu unii am preferat sa fug de colegii mei de clasa si sa nu-i mai vad. la ore acel grup incepuse sa faca glume pe seama mea iar eu ramasesem singura si nu puteam sa comentez. ulterior mi-am gasit alti prieteni, m-am schimbat si ca persoana in sensul ca nu mai barfesc si acum sunt doar nebuna, si cand comentau ceva le zambeam, nu spuneau cine stie ce. de la un timp au inceput sa aiba niste glume foarte urate, ii ignor, dar daca nu treceam prin toate astea si nu ma obisnuiam asa saream la bataie. acum nici sa le injur nu pot. am doua tiganci in clasa si mi-e frica ca daca comentez vin cu satra. rolling on the floor)) ele s-au obisnuit ca eu sa tac, eu m-am obisnuit. adica nu-mi propun sa le bat, sau sa chem pe altii sa le ameninte cum fac ele..ca pot
stiti cum as putea sa-mi castig respectul in clasa? adica in acest moment m-am impacat cu toti, dar ele spun totul asa pe fata si as vrea sa le-o intorc, dar am tendinta sa nu vreau sa supar pe nimeni...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci happy. Trebuie sa te hotarasti. Verei sa iti castigi respectul sau vrei sa le-o intorci(sa te razbuni)? Prin razbunare nu iti vei castiga respectul. Ai doua variante: te pregatesti de razboi si o veti tine din atac in atac (care dupa mine nu e solutia cea buna); ori iti vei cadtiga respectul in timp demonstrand ca nu te pretezi la lucruri si discutii josnice si chiar daca ai o fire mai rebela asta nu inseamna ca esti iresponsabila, rupta de realitate sau o piti pe seama careia se poate rade. Cred ca trebuie sa fii puternica. Sper ca te-am ajutat un pic in luarea unei decizii. Succes!

| PandaBear7 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult, o sa incerc:*

4 răspunsuri:
| bugara a răspuns:

Cu ce te ajutam?

| PandaBear7 explică (pentru bugara):

Sa imi spui cum as putea sa rezolv problemele cu ele.tu ce ai face.laughing

| bugara a răspuns (pentru PandaBear7):

Cum tie mai bine, cu ele sau singura? ai nevoie de prieteni gen? Nu stiu, cred ca fiecare persoana ar trebui sa stie cum sa-si rezolve astfel de probleme. Tu le cunosti, tu stii ce le duce capu. Eu as putea sa-ti zic sa le impusti ca sa rezolvi problema, ai face cum as zice eu? E si asta o rezolvare...