| lauracraciun a întrebat:

Hei ^_^! Cu toate ca siteul asta nu mai e ca inainte, imi incerc si eu norocul in speranta ca se vor gasi oameni seriosi care sa-mi raspunda.As fi profund recunoscatoare.Am mai multe intrebarilaughing Daca binevoiti sa cititi tot si sa ma ajutati, va multumesc!
1.Deci,am varsta de 16 ani si in ultima vreme am tot auzit din toate partile de la persoane cam de 19, 20, 21,22..persoane tinere care dupa parerea mea ar trebui sa aiba planuri de viitor,sperante,visuri, ca viata e nasoala si ca atunci cand voi fi mai mare,voi ajunge la aceeasi concluzie, ca "viata e o c****", etc.Si de fiecare data i-am contrazis..pentru ca sunt o fire mai visatoare si de fiecare data spun in sinea mea ca voi avea o viata frumoasa, ca voi fi fericita, maritata cu cel putin 3 copii laughing si cu un serviciu pe care sa-l ador.Stiu ca intr-un fel par imposibile de realizat mai ales in lumea in care traim, care devine din ce in ce mai egoista si iti pune piedici la orice pas...Sunt optimista cu toate ca inca nu mi-ai descoperit vocatia, ca sa spun asa, si mai ales ca sunt la bilingv am fost mereu descurajata de chestia asta.In fine..Intrebarea ar fi..chiar e viata atat de nasoala?
2.Pana la varsta asta inca nu am fost atat de norocoasa incat sa intalnesc un baiat mai cum vreau eu..deci surprinzator nu am avut vreo relatie.Nici nu sunt genul care sa port fuste/rochii foarte scurte cu decolteu.Sunt constienta ca asta atrage privirea majoritatii baietilor,insa nu prea am de gand sa ma schimb, pentru ca am principiile mele si demnitatea mea. Uneori ma gandesc ca sunt idealista, ca poate cer prea mult de la cineva.Dar cum m-as putea "lasa" pe mana unui baiat care intr-o zi e cu o fata..peste 2 saptamani e cu alta.Stiu ca asa fac si majoritatea fetelor,deci nu e doar in cazul baietilor. Poate e ciudat dar visez la o poveste de dragoste ca in filme, bla bla cu toate ca stiu ca nu prea are cum sa se intample.Ce sa fac sa nu ma mai gandesc la asta si sa nu mai fiu atat de idealista? Sa nu mai visez la cai verzi pe pereeti?
Sincer, multumesc celor care macar au ajuns sa citeasca pana la capat.Va multumesc celor care binevoiesc a ma ajuta :*!

Răspuns Câştigător
| 01000001 a răspuns:

Buna happy
Si eu am tot 16 ani, si, chiar daca pare greu de crezut (datorita varstei), pot sa-ti spun ca viata nu prea mi-a zambit.
Acum cativa ani nu aveam planuri de viitor. Nu speram sa realizez nimic si eram sigura ca viata mea o sa fie grea mereu (aveam destule motive sa cred asta).
Nu pot sa spun ca am facut mari realizari, dar am doar 16 ani, la fel ca tine. Am reusit sa schimb felul meu de a vedea viata, si acum in loc sa supravietuiesc, traiesc.
Important este sa o intelegi, si atunci ai sa-ti dai seama ca nu este roz, dar nici neagra.
Trebuie sa stii ca visele pe care le ai sunt usor de realizat. Iti doresti sa ai o familie si sa muncesti in ceva ce-ti place. Este posibil. Trebuie doar sa lupti pentru asta (cu serviciul e usor, ai de invatat bine ca sa poti sa accesezi la o facultate buna, desigur, depinde si de ce-ti doresti sa faci).
In legatura cu baiatul... Esti inca foarte tanara! Trebuie doar sa fii realista si iti dai seama ca persoana perfecta nu exista. Dupa aceea, ai doar de asteptat sa gasesti persoana "perfecta" pentru tine. Vei gasi acea persoana, fi sigura de asta, dar trebuie sa ai rabdare. Sunt persoane care se cunosc de cand erau copii si ajung sa imbatraneasca impreuna, si altele care dupa cativa ani de prietenie, isi dau seama ca sunt facuti unul pentru celalalt. Nu cauta, asta nu te va ajuta sa gasesti. Traieste-ti viata, fiecare clipa. Persoana aceea va aparea in momentul cel mai neasteptat.
Trebuie sa fii visatoare (dar si cu picioarele pe pamant), asta te va ajuta sa treci mai usor peste momentele grele ale vietii.
Acum, ar mai fii ceva: lumea este rea. Foarte rea. De aceea toti se plang de viata. Pentru ca alte persoane (chiar si persoane pe care ei ii considerau prieteni) nu-i lasa sa traiasca. De fapt, unii nu o fac intentionat, pur si simplu se sacrifica pentru ei si familia lor (lucru foarte normal), fara sa le pese de altii.
Din pacate, asa trebuie sa fii ca sa te adaptezi. Intinde mana celui care are nevoie, dar nu-ti pune in pericol familia, nici nu te sacrifica mai mult decat este nevoie (sau de cat poti) pentru altii (nimeni n-ar face-o pentru tine, iar daca tu o faci, vei fi luata de fraiera si te vor folosi).
Mai sunt multe lucruri, dar deja am scris prea mult si sigur te plictisesc laughing))
Cea mai buna forma de a invata cum este viata este sa o traiesti si sa ai incredere in tine.
Nu este rau sa visezi, dar daca nu esti realista viata te-ar putea dezamagi, iar daca esti prea negativa, ai putea sa nu vezi si partea buna a vietii.
In rest, iti doresc succes si sper ca te-am ajutat happy

7 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

1. Daca nu avem nici speranta, cu ce mai ramanem?! Da, viata e "nasoala", dar are si momente pe care nu le-am da pentru nimic in lume.
2. Nu ceri deloc prea mult. Normal ca trebuie sa astepti baiatul care sa iti dovedeasca ca merita increderea si iubirea ta. Nu e nimic gresit in asta.

| SunnyDay88 a răspuns:

1. viata e asa cum ti o faci. e f grea dar nu imposibila si nu trebuie sa o urasti. dac ai sa muncesti (si aici ma refer si la scoala) viitorul o sa ti surada, daca nu in tara atunci in afara ei.fa alegeri intelepte in ceea ce priveste cariera ta.

2. :O la 16 ani vrei sa fi intalnit iubirea vietii tale. eu n am avut prieten pana la 19 ani si nu a fost sfarsitul lumii. si... nici atunci n am intalnit si n am avut acea dragoste de basm, din contra a fost foarte urata, dar mi a prins bine ca am invatat multe. insa nu e ceva prin care sa imi fi dorit sa trec la 16-17 ani.

| SookiexD a răspuns:

Hey Laura tongue Am vazut ce raspunsuri luuuungi si plictisitoare ai primit laughing asa ca o sa incerc sa fiu direct ^^. Nu renunta la visurile tale. si eu sunt la fel ca tine, am visuri mari si ma consider un Baiat special big grin vreau sa am copii si un serviciu pe care sa il iubeschee hee. Da, viata e de ****, mai mult in Romania laughing dar e. Nu vreau sa raman in Romania dupa ce implinesc 18... vreau sa plec departe. Fi tu insuti :* Ramai cu ideile pe care le-ai avut pana acum si gandeste la fel de maret! Succes smug

| culturistu a răspuns:

Iti ofer eu o poveste de dragoste vrei?laughing cautama la nr de telefon 07noi256copii78nepoti

| lauracraciun explică (pentru culturistu):

Ahaha..cat de amuzant esti straight face Unde ai invatat sa fii asa?smug

| culturistu a răspuns (pentru lauracraciun):

Asa sunt eu romantic ce sami faci

| culturistu a răspuns (pentru lauracraciun):

Acum serios vorbesc mi-ar placea sa am o fata langa mine asa ca tine sa am ce invata de la tine. pacat ca n-am dat si eu peste o fata ca tine pana acum ca daca dadeam iti cantam la acordeon pana ce imi acceptai rasp sa fi impreuna cu mine big grin