| ayse21 a întrebat:

Hei. O relatie pe ce se bazeaza?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

La voi copii se baseaza pe atractie fizica, sex si cam atat, pentru noi cei maturi trecuti de 25-30 de ani se baseaza pe sinceritate,maturitate,aspctul fizic, inteligenta, intelegere etc
e si normal ca la varsta voastra sa vreti doar sex, ce ar putea vrea un baiat la 16, 17 ani sa fim seriosi, stiu ca voi sunteti visatoare si va vreti mirese de la 15, 16 ani, baieti simt dorinta sexuala la pubertate, dorinta se activeaza cand vezi ceva sexy, e logic ca vrei sex din moment ce e placere, dar sa va protejati mereu asta e important, ca e tragic cand copii fac copii

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru RAY):

Predictori pentru succesul relațiilor pe termen lung
Într-un studiu realizat de Shackleford, Schmitt, & Buss (2005), [38] s-au găsit patru dimensiuni care par să prezică cât de compatibile sunt două persoane în ceea ce caută într-o relație pe termen lung. Sondajul a fost dat peste 9.800 de persoane din 37 de culturi diferite pe 6 continente și 5 insule. Cele patru dimensiuni sunt:

Dragoste vs. Stat / Resurse - compromis între o relație iubitoare și un partener cu resurse și statut adecvat
Satisfăcător / Stabil față de bunuri / Satisfacerea sănătății între alegerea unui partener stabil din punct de vedere emoțional și cel care este atractiv din punct de vedere fizic

Educație / Inteligență vs. Dorință pentru Acasă / Comportamentul copiilor între factorii educaționali și o serie de probleme de familie cum ar fi dorința copiilor și castitatea Sociabilitatea vs. Comportamentul similar între un partener care este sociabil și un partener care este religios similar sau compatibil.
Cele patru dimensiuni găsite implică faptul că persoanele care consideră o relație cântăresc importanța celor două părți ale fiecărei dimensiuni pentru o relație pe termen lung. De exemplu, cu cât o persoană înregistrează o scală mai mare pe scara Dragoste vs stat / resurse, cu atât mai mult persoana este extrovertită și cu cât accentul se pune mai mult pe Iubire. O persoană care scrii mai jos ar fi un introvertit și va acorda mai multă atenție Statutului / Resurselor. Argumentarea analogică se aplică și celorlalte trei dimensiuni, primul concept numit fiind sfârșitul mai mare al continuumului, iar cel de-al doilea fiind sfârșitul inferior. Scorurile negative indică direcția, dar nu valoarea conceptului.

În studiu au fost observate mai multe diferențe de gen. De exemplu, bărbații păreau să evalueze Dragostea vs Statutul / resursele mai înalte în ceea ce privește femeile, ceea ce înseamnă că bărbații acordă mai multă atenție iubirii reciproce, în timp ce femeile pun mai mult accent pe Statut / Resurse. Femeile au evaluat celelalte trei dimensiuni mai importante. În majoritatea cazurilor, femeile au o rată mai mare decât cea a unui partener atractiv din punct de vedere fizic. [38] Educația / Inteligența vs. dorința de acasă / Copii a fost, de asemenea, evaluată mai înalt, arătând că un fond educațional similar și opinii politice sunt mai importante decât viața de familie, iar un număr mic de cazuri au avut o clasificare a femeilor mai mari (o dispoziție plăcută mai important decât împărtășirea convingerilor religioase) [38].

În concluzie, bărbații par să aprecieze atractivitatea fizică, sănătatea și dorința de viață acasă și copiii în colegii lor pe termen lung, în timp ce femeile par să aprecieze maturitatea, fiabilitatea, educația, statutul social și stabilitatea financiară.

https://curiozitati-despre-orice.blogspot.com/......opus%20%3F

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ce fel de relatie? Sef-angajat? Bucatar-client? :/

Daca te referi la relatie dintre un baiat si o fata, se bazeaza pe ce vrea fiecare. Daca ei vor numai sex, se bazeaza pe sex. Daca vor o caznicie fericita toata viata, se bazeaza pe incredere, socializare si iubire. Sau numai pe sex. Adica daca doua persoane vor numai asta (cat mai pot), ele o sa fie fericite si asa. O sa moara si timpul o treaca. In urma ramane faptul ca au avut o relatie, oricum.

Ideea e ca termenul de relatie il asociaza fiecare cuplu cu ceea ce vor ei. Pentru tine sau pentru cofetarul de langa blocul meu, o relatie poate sa fie diferita.

| Andreeush a răspuns:

Depinde la ce fel de relație te referi.
Oricum cel mai important ar fi comunicarea, încrederea și respectul.

| danaieladaniela a răspuns:

O relatie se bazeaza pe incredere, iubire.

| ayse21 explică (pentru RAY):

Orcum eu nu sunt asa